Propofol-Lipuro
Recepta
LEK
Bezpieczeństwo
Właściwości
Postać:
emulsja do wstrz. i (lub) inf.
emulsja do wstrz. i (lub) inf.
Dawka:
20 mg/ml
20 mg/ml
Opakowanie:
fiolka 50 ml
fiolka 50 ml
Podanie:
Dożylnie
Substancje czynne:
Propofol
Propofol
Laktacja:
stosowanie niezalecane
Ciąża I trym.:
stosowanie dopuszczone w warunkach bezwzględnej konieczności
Ciąża II trym.:
stosowanie dopuszczone w warunkach bezwzględnej konieczności
Ciąża III trym.:
stosowanie dopuszczone w warunkach bezwzględnej konieczności
Wybierz formę leku
Preparat jest dostępny w różnych opakowaniach.
Naszym priorytetem jest Twoje bezpieczeństwo dlatego nie każdy lek, który prezentujemy w systemie jest możliwy do zamówienia w ramach naszych konsultacji. Jeśli nie możesz leku zamówić to oznacza, że powinieneś udać się na tradycyjną wizytę do lekarza.
1. CO TO JEST PROPOFOL-LIPURO 2% (20 MG/ML) I W JAKIM CELU SIĘ GO STOSUJE
Lek Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) należy do grupy leków nazywanych środkami znieczulającymi ogólnymi. Ośrodki znieczulające ogólne stosowane są do wprowadzenia do znieczulenia (wywołania snu) w celu przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego lub innej procedury. Środki te mogą być również stosowane w celu sedacji (zmniejszanie poziomu świadomości pacjenta bez całkowitego usypiania).
Lek Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) jest stosowany do:
- wprowadzenia do znieczulenia ogólnego u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 3 lat
- sedacji pacjentów w wieku powyże16 lat na oddziałach intensywnej terapii przy stosowaniu sztucznego oddychania
- sedacji u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 3 lat w trakcie zabiegów diagnostycznych i chirurgicznych, pojedynczo lub w skojarzeniu z innym środkiem do miejscowej lub regionalnej anestezji.
2. INFORMACJE WAŻNE PRZED ZASTOSOWANIEM PROPOFOL-LIPURO 2% (20 MG/ML)
Kiedy nie stosować leku Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml):
– jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na propofol, soję lub orzeszki ziemne lub którykolwiek z pozostałych składników leku Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml),
Leku nie wolno podawać pacjentom w wieku do 16 lat w celu sedacji w czasie intensywnej terapii.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml)
– jeśli u pacjenta występuje choroba, w wyniku której organizm nie przetwarza właściwie tłuszczu
– jeśli u pacjenta występują jakiekolwiek inne problemy zdrowotne, które wymagają większej ostrożności podczas stosowania emulsji tłuszczowych,
– u pacjentów ze znaczną nadwagą,
– jeśli u pacjenta objętość krwi krążącej jest zbyt mała (hipowolemia),
– u pacjentów bardzo osłabionych lub mających problemy z sercem, krążeniem, nerkami lub wątrobą,
– u pacjentów z wysokim ciśnieniem śródczaszkowym i niskim ciśnieniem tętniczym,
– jeśli u pacjenta występują trudności z oddychaniem,
– jeśli u pacjenta występuje padaczka,
– u pacjentów poddawanych zabiegom, w trakcie których ruchy spontaniczne są szczególnie niepożądane, np. chirurgia oka.
Jeśli u pacjenta występuje jedna z tych chorób lub stanów, należy poinformować o tym lekarza.
Nie zaleca się podawania leku Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) dzieciom w wieku poniżej 3 lat.
Leku nie należy stosować u pacjentów leczonych elektrowstrząsami.
W razie jednoczesnego leczenia dożylnego lekarz powinien zwrócić uwagę na całkowitą dobową podaż tłuszczów.
Stosowanie leku Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.Niektóre leki mogą spowodować depresję oddychania lub krążenia w przypadku ich łącznego podawania z propofolem lub mogą wydłużać działanie propofolu:
Środki przeciwbólowe, leki uspokajające z grupy benzodiazepin, gazy narkotyczne, niektóre anestetyki o działaniu miejscowym, fentanyl, inne produkty lecznicze podawane zwykle przed operacjami.
Z drugiej strony lek może nasilać działanie sedatywne wymienionych produktów leczniczych.
Niektóre leki stosowane do zwiotczenia mięśni (suksametonium) lub jako antidotum (neostygmina) podawane łącznie z propofolem mogą działać depresyjnie na czynność serca.
U pacjentów otrzymujących emulsje tłuszczowe takie jak Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) w skojarzeniu z cyklosporyną (lekiem stosowanym do hamowania reakcji odrzucenia przeszczepu i hamowania nadreaktywności układu odpornościowego) opisano obecność specyficznych zmian organicznych w mózgu (leukoencefalopatia).
Należy powiadomić lekarza, jeśli pacjent zażywa jakikolwiek z tych produktów leczniczych.
Stosowanie leku Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) z jedzeniem i piciem
Alkohol i propofol nasilają wzajemnie własne działania uspokajające. Z tego względu bezpośrednio przed i po podaniu leku Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) nie należy pić alkoholu.Ciąża i karmienie piersią
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.Leku Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) nie należy stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Należy zachować ostrożność i unikać dużych dawek.
W przypadku kobiet karmiących piersią należy przerwać karmienie i wyrzucić mleko po odessaniu w okresie 24 godzin po otrzymaniu leku Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml). Badania prowadzone u kobiet karmiących piersią wykazały, że propofol przenika w małych ilościach do mleka kobiet.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Po wstrzyknięciu lub infuzji leku Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych. Lekarz udzieli informacji, jak długo należy odczekać, przed ponownym prowadzeniem pojazdów lub obsługą urządzeń mechanicznych.Ważne informacje o niektórych składnikach leku Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml)
Niniejszy produkt leczniczy zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w 100 ml, co oznacza, że zasadniczo jest pozbawiony sodu.Propofol-Lipuro 20 mg/ml zawiera olej sojowy. Leku nie należy podawać pacjentom uczulonym na olej z orzeszków ziemnych lub soję.
3. JAK STOSOWAĆ PROPOFOL-LIPURO 2% (20 MG/ML)
Lek Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) może być podawany tylko przez anestezjologów lub lekarzy specjalnie przeszkolonych w zakresie intensywnej terapii.
Dawkowanie
Podawana dawka będzie różnić się w zależności od wieku, masy ciała i stanu fizycznego. Lekarz poda właściwą dawkę do rozpoczęcia i utrzymania znieczulenia lub do uzyskania pożądanego poziomu uspokojenia obserwując jednocześnie reakcję pacjenta i jego parametrów życiowych (puls, ciśnienie krwi, oddychanie itd).W razie potrzeby lekarz będzie monitorować czas stosowania.
Lek Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) będzie zwykle podawany we wstrzyknięciu, jeśli będzie używany do rozpoczęcia znieczulenia ogólnego lub w infuzji ciągłej (wolniejsze i dłuższe wstrzyknięcie), jeśli będzie używany do utrzymania znieczulenia ogólnego. Jeśli lek jest stosowany jako środek uspokajający, będzie zwykle podawany w infuzji.
Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) można podawać maksymalnie przez 7 dni.
Sposób podawania
Lek zostanie podany przez wstrzyknięcie lub infuzję dożylną, co oznacza, że lek zostanie podany przez igłę lub niewielką rurkę umieszczoną w jednej z żył pacjenta.
Ponieważ lek Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) nie zawiera środków konserwujących, infuzja przygotowana z jednej fiolki leku Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) nie może trwać dłużej niż 12 godzin.
Podczas wykonywania wstrzyknięcia lub infuzji krążenie i oddech pacjenta będą stale kontrolowane.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml)
Wystąpienie przedawkowania jest mało prawdopodobne, ponieważ podawana dawka jest bardzo dokładnie kontrolowana.Niemniej jeśli przypadkowo dojdzie do przedawkowania leku, może to doprowadzić do zaburzenia czynności serca, krążenia i oddychania. W takim przypadku lekarz natychmiast wdroży konieczne leczenie.
W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
4. MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Jak każdy lek, Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Znaczenie terminów wykorzystanych do opisania częstotliwości działań niepożądanych w poniższym tekście jest następujące:
„bardzo często” (występuje częściej niż u 1 na 10 pacjentów)
„często” (występuje częściej niż u 1 na 100 pacjentów i rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów)“niezbyt często” (występuje częściej niż u 1 na 1 000 pacjentów i rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów)
„rzadko” (występuje częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów i rzadziej niż u 1 na 1 000 pacjentów)„bardzo rzadko” (występuje rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów, włączając także pojedyncze przypadki)
Jeśli wystąpią poniższe działania, należy natychmiast wezwać lekarza
Niezbyt często:
– Znaczny spadek ciśnienia krwi. Konieczne może być zastosowanie specjalnego leczenia, w tym infuzji płynów, i podanie odpowiednich leków w celu normalizacji ciśnienia krwi.
Rzadko:
- Reakcje alergiczne, w tym obrzęk twarzy, języka lub gardła, świszczący oddech, zaczerwienienie twarzy i zmniejszenie ciśnienia krwi
- Drgawki jak w padaczce
- Nieregularne bicie serca lub zbyt wolna praca serca. W celu unormowania pracy serca konieczne może być podanie odpowiednich leków
Bardzo rzadko:
- Napady drgawek występujące od kilku godzin do kilku dni po zastosowaniu propofolu.
- W pojedynczych przypadkach pojawienie się drgawek obserwowano po podaniu propofolu u pacjentów z padaczką.
- Opisano przypadki utraty przytomności po operacjach. Z tego względu pacjent będzie dokładnie kontrolowany w okresie wybudzania.
- Obrzęk płuc (gromadzenie się płynu w płucach) po podaniu propofolu (pojedyncze przypadki).
- Po podaniu propofolu występowało zapalenie trzustki. Jest jednak wątpliwe, czy mogło to zostać wywołane propofolem.
- Istnieją doniesienia o izolowanych przypadkach ciężkich działań niepożądanych będących połączeniem następujących objawów: rozpad mięśni, kumulacja substancji kwaśnych we krwi, nieprawidłowo duże stężenie potasu, duże stężenie tłuszczów we krwi i niewydolność serca.
Nazwano to „zespołem infuzji propofolu”. U niektórych pacjentów zespół ten ostatecznie doprowadził do śmierci. Działania te wystąpiły jedynie u pacjentów na oddziałach intensywnej terapii przy dawkach propofolu większych niż 4 mg na kg masy ciała na godzinę.
- Ciężkie reakcje tkankowe w przypadku wstrzyknięcia w tkanki wokół żyły.
W przypadku podawania leku Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) łącznie z lidokainą, którą można podać w celu zmniejszenia bólu, mogą wystąpić następujące działania niepożądane: zawroty głowy, wymioty, senność, drgawki, zmiany w pracy serca i wstrząs.
Inne działania niepożądane to:
Bardzo często:
– Ból w miejscu wstrzyknięcia występujący w trakcie pierwszego wstrzyknięcia. Ból można zmniejszyć wstrzykując jednocześnie lidokainę (środek znieczulający miejscowo).
Często:
– Ruchy spontaniczne i drżenia mięśniowe w okresie rozpoczynania znieczulenia ogólnego
– Łagodny lub umiarkowany spadek ciśnienia krwi
– Szybkie oddychanie lub krótkotrwałe przerwanie oddechu, kaszel
– Czkawka podczas rozpoczynania znieczulenia
– Uderzenia gorąca podczas rozpoczynania znieczulenia
Niezbyt często:
– Mimowolne skurcze mięśni i inne niekontrolowane ruchy.
– Kaszel w trakcie znieczulenia ogólnego.
Rzadko:
– Nieprawidłowo dobry nastrój lub utrata kontroli popędu seksualnego w okresie ustępowania działania leku.
– Ból głowy, zawroty głowy, dreszcze i uczucie zimna w okresie ustępowania działania leku
– Kaszel w okresie ustępowania działania leku.
– Nudności lub wymioty w okresie ustępowania działania leku.
– Nieprawidłowy kolor moczu po dłuższym podawaniu propofolu.
– Przypadki gorączki po operacji
– Skrzepliny krwi w żyłach lub zapalenie żył.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane nie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
5. JAK PRZECHOWYWAĆ LEK PROPOFOL-LIPURO 2% (20 MG/ML)
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Nie używać leku Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) po upływie terminu ważności (EXP) podanego na oznakowaniu opakowania i tekturowym pudełku. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Pojemnik przechowywać w kartoniku zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25 0C. Nie zamrażać.
Lek Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) trzeba użyć bezpośrednio po otwarciu fiolki.
Nie używać leku Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml), jeśli widoczne będą dwie odrębne warstwy w fiolce po wstrząśnięciu produktu.
Leku Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę co zrobić z lekami, których się już nie potrzebuje. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
6. INNE INFORMACJE
Co zawiera lek Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml)
– Substancją czynną jest propofol.
Każdy mililitr leku Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) zawiera 20 mg propofolu.
1 fiolka o pojemności 50 ml zawiera 1000 mg propofolu.
- Inne składniki leku to:
olej sojowy, oczyszczony, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, lecytyna jaja kurzego, glicerol, oleinian sodu, woda do wstrzykiwań.
Jak wygląda lek Propofol-Lipuro 2% (20 mg/ml) i co zawiera opakowanie
Lek jest emulsją do wstrzykiwań lub infuzji.Ma wygląd mleczno białej emulsji oleju w wodzie.
Lek znajduje się w szklanych fiolkach po 50 mililitrów, dostępnych w opakowaniach zawierających 10 fiolek.
Nie wszystkie rodzaje opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
B. Braun Melsungen AGCarl-Braun-Strasse 1 Adres pocztowy:
34212 Melsungen, Niemcy 34209 Melsungen, Niemcy
Tel.: +49/5661/71-0
Faks: +49/5661/71-4567
Leki o podobnym działaniu
emulsja do wstrz.
200 mg/20 ml - 5 amp. 20 ml
200 mg/20 ml - 5 amp. 20 ml
emulsja do wstrz. i (lub) inf.
10 mg/ml - 5 amp. 20 ml
10 mg/ml - 5 amp. 20 ml
emulsja do wstrz.
200 mg/20 ml - 5 fiolek 20 ml
200 mg/20 ml - 5 fiolek 20 ml
emulsja do wstrz. i (lub) inf.
10 mg/ml - 5 fiolek 20 ml
10 mg/ml - 5 fiolek 20 ml
emulsja do wstrz. i (lub) inf.
10 mg/ml - fiolka 50 ml
10 mg/ml - fiolka 50 ml
emulsja do wstrz. i (lub) inf.
20 mg/ml - fiolka 50 ml
20 mg/ml - fiolka 50 ml
Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl