🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Przerost prostaty

Przerost prostaty

Jak leczyć przerost prostaty? Przyczyny, objawy i metody terapii


Przerost prostaty to choroba gruczołu krokowego, która już w najłagodniejszej fazie obniża komfort życia mężczyzny. Zignorowane schorzenie może przejść bardziej zaawansowane, niebezpieczne stadia. Właśnie dlatego tak ważne jest poznanie przyczyn i objawów tej przypadłości oraz metod pozwalających ograniczyć ryzyko jej wystąpienia.

Przyczyny przerostu prostaty


Przerost prostaty jest chorobą związaną ze zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu. Dochodzi do nich w trakcie andropauzy, czyli po 50. roku życia mężczyzny. Co więcej, z biegiem lat ryzyko zapadnięcia na tę przypadłość się zwiększa.


Kłopoty z prostatą pojawiają się również wskutek narażania się na czynniki ryzyka. Mężczyźni, szczególnie ci zbliżający się do wieku przekwitania, powinni zwracać uwagę na swoją masę ciała. Nadwaga, a tym bardziej otyłość, mogą doprowadzić do przerostu prostaty lub przynajmniej przyspieszyć rozwój choroby. Na jej pojawienie się wpływ mają również używki (alkohol, tytoń) oraz rezygnacja ze współżycia seksualnego.

Objawy przerostu prostaty


Przerost prostaty wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie człowieka, dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza. Objawy są uciążliwe, ale przy tym na tyle charakterystyczne, że ułatwiają samodzielną identyfikację choroby.


Do oznak problemów z męskim gruczołem krokowym należą:

  • częsta mikcja (oddawanie moczu) – u niektórych osób nawet co godzinę;
  • nagle pojawiające się potrzeby udania się do toalety;
  • konieczność oddawania moczu także w nocy (więcej niż dwa razy);
  • słaby strumień moczu;
  • przerywana mikcja;
  • uczucie przepełnionego pęcherza pomimo oddania przed chwilą moczu;
  • ból w trakcie mikcji;
  • przynajmniej częściowe nietrzymanie moczu.
  • Przerost i inne choroby prostaty
  • Przerost prostaty od samego początku daje nieprzyjemne objawy. Z czasem schorzenie może jeszcze się rozwinąć. Co więcej, symptomy choroby nie zawsze świadczą o przeroście gruczołu krokowego.

Łagodny przerost prostaty


Objawami tego schorzenia są wszelkie wymienione wcześniej problemy z mikcją. Mocz jest jednak oddawany do końca, dzięki czemu nie dochodzi do infekcji układu płciowo-moczowego.

Zapalenie prostaty


W kolejnym stadium łagodny przerost prostaty może przejść w fazę zapalenia. Do tego stanu dochodzi, jeśli choremu nie udaje się oddać moczu do końca. Zalegająca w pęcherzu uryna doprowadza wówczas do infekcji bakteryjnej.

Rak prostaty


Nowotwór gruczołu krokowego nie jest stadium przerostu prostaty, ale osobną chorobą. Obie dzielą te same objawy, przez co nie da się samodzielnie stwierdzić, czy powoduje je gruczolak, czy jednak rak.


Jeśli prostata jest dość elastyczna, pacjent cierpi na jej przerost, a gdy twarda i ma nieregularny kształt – na nowotwór. Oczywiście o tym orzeka tylko lekarz po wykonaniu odpowiednich badań.

Badania i leczenie przerostu prostaty


Diagnostyka prostaty polega przede wszystkim na wykonaniu badania per rectum, czyli przez odbyt. Dzięki temu lekarz może z całą pewnością stwierdzić, czy pacjent boryka się z przerostem, czy nowotworem gruczołu krokowego. Oprócz tego specjalista (urolog lub androlog) zleca czasem badania krwi bądź USG.


Dopiero po wykonaniu badań lekarz wie, co przepisać na przerost prostaty. Jeśli choroba pacjenta znajduje się w jeszcze wczesnym stadium, do leczenia na ogół wystarczają preparaty roślinne. Oprócz tego konieczna staje się zmiana diety na lekkostrawną i trzeba rezygnować z używek.


Bardziej zaawansowane etapy schorzenia wymagają już leczenia farmakologicznego przy pomocy blokerów komórek pęcherza, cewki moczowej i samego stercza. W niektórych przypadkach specjalista może wypisać skierowanie na operację.

Profilaktyka przerostu prostaty


Na przerost prostaty zapada znaczna część mężczyzn mających 50 lat i więcej. Co ważne, choroba rozwija się również u osób, które unikają czynników ryzyka. Właśnie dlatego nie wolno ignorować już pierwszych symptomów tej przypadłości i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.


Profilaktyka to najlepszy sposób na uniknięcie schorzenia albo przynajmniej jego wczesne rozpoznanie. Zamiast zastanawiać się jak leczyć przerost prostaty, gdy już do niego dojdzie, lepiej już wcześniej umówić się do urologa albo androloga. Pierwsza wizyta u lekarza powinna mieć miejsce już po ukończeniu 40. roku życia.


W razie niepokojących objawów do specjalisty można umówić się przez serwis PlusRecepta. Gdy lekarz uzna, że leczenie przerostu prostaty wymaga leków, pacjent otrzyma konkretną receptę. Poza tym na witrynie znajdują się różne porady zdrowotne i profilaktyczne, dzięki czemu zdobycie wiedzy medycznej staje się łatwiejsze.

FAQ


Co powoduje przerost prostaty?


Przyczyną przerostu prostaty jest zmiana gospodarki hormonalnej organizmu, która ma miejsce w czasie andropauzy. Na rozwój schorzenia wpływ miewają jeszcze czynniki ryzyka, takie jak otyłość i używki oraz brak współżycia seksualnego.

Czy przerost prostaty może się cofnąć?


Przerost prostaty to choroba, która nie przemija sama z siebie. Co więcej, nawet leczone stercze pozostaje większe niż zdrowy gruczoł. Na szczęście dzięki kuracji obejmującej dobór leków i odpowiednią dietę, a do tego rezygnację z używek, w znacznym stopniu da się poprawić komfort życia pacjenta.

Czy przerost prostaty to rak?


Nie, przerost i nowotwór prostaty to dwie różne choroby. Bywają mylone ze względu na to, że dają podobne objawy. Warto pamiętać, że tylko lekarz może stwierdzić, z którą przypadłością pacjent ma do czynienia.

Czy jazda na rowerze przyczynia się do przerostu prostaty?


Rekreacyjna jazda na rowerze nie zwiększa ryzyka przerostu prostaty. Warto jednak pamiętać, że częste i długie siedzenie na siodełku odradza się mężczyznom, u których już zdiagnozowano przerost gruczołu krokowego.

Kto przepisuje leki na przerost prostaty?


Lek na przerost prostaty może przepisać tylko lekarz urolog lub androlog.

Czy leki na przerost prostaty są drogie?


Rozpiętość cenowa leków na przerost prostaty jest bardzo duża. Najtańsze preparaty, które można kupić bez recepty, kosztują kilkanaście złotych. Specjalistyczne środki na schorzenie stercza wymagają wydania nawet 80-100 złotych.


Źródła:


Przerost prostaty – objawy, przyczyny, profilaktyka, leczenie, drmax.pl,https://www.drmax.pl/blog-porady/przerost-prostaty-objawy-przyczyny-leczenie-profilaktyka.

Czym się objawia przerost prostaty i jak go wyleczyć?, Anna Rutkowska, doz.pl, https://www.doz.pl/czytelnia/a14457-Czym_sie_objawia_przerost_prostaty_i_jak_go_wyleczyc.

5 rzeczy, które warto wiedzieć, aby zapobiec przerostowi prostaty, urolog-bogacki.pl, https://www.urolog-bogacki.pl/blog/5-rzeczy-ktore-warto-wiedziec-aby-zapobiec-przerostowi-prostaty.

Przerost prostaty. Objawy, przyczyny oraz leczenie, halomed.pl, https://halomed.pl/artykul/przerost-prostaty.

 



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl