Nitric oxide
Tlenek azotu - wskazania
Tlenek azotu, znany również jako NO, jest molekułą sygnałową, której głównym zadaniem jest rozszerzanie naczyń krwionośnych, co prowadzi do zwiększenia przepływu krwi. Jest stosowany w medycynie w leczeniu tzw. zatorowości płucnej, w której krążenie krwi jest zaburzone z powodu zatorów. Ze względu na zdolność rozszerzania naczyń jest również stosowany jako środek pomagający w leczeniu choroby wieńcowej oraz dla poprawy przepływu krwi i dostarczania tlenu do tkanek przy niewydolności krążenia, jak również w leczeniu nadciśnienia płucnego. Funkcję tlenku azotu wykorzystuje się także w leczeniu bezdechu u noworodków, który jest wynikiem niedojrzałości układu oddechowego.
Tlenek azotu - jak stosować, dawkowanie
Stosowanie i dawkowanie tlenku azotu powinno być indywidualnie dostosowane do pacjenta pod nadzorem specjalisty. Tlenek azotu dostarcza się pacjentowi najczęściej w formie inhalacji. Przy tym rodzaju terapii konieczne jest monitorowanie stężenia tlenku azotu, ciśnienia tętniczego krwi, a także saturacji hemoglobiny tlenem. Należy pamiętać, że zbyt wysokie dawki tlenku azotu mogą prowadzić do powstania metemoglobiny, co jest stanem potencjalnie niebezpiecznym dla pacjenta.
Tlenek azotu - przeciwwskazania
Tlenek azotu jest generalnie dobrze tolerowany, ale występują sytuacje, w których jego stosowanie jest niezalecane. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem płucnym, a także tych, którzy mają hipotensję, czyli zbyt niskie ciśnienie krwi. Przeciwwskazaniem jest też niewydolność oddechowa oraz ciężkie schorzenia serca.
Tlenek azotu - interakcje z lekami
Przy stosowaniu tlenku azotu szczególną ostrożność należy zachować przy jednoczesnym zażywaniu tzw. donatorów azotu oraz leków z grupy nitratów, gdyż mogą one nasilać działanie NO. Z tego powodu konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania tlenku azotu wraz z innymi lekami.
Tlenek azotu - skutki uboczne
Pomimo ogólnej tolerancji, tlenek azotu może powodować pewne skutki uboczne, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu. Mogą to być problemy z układem krążenia, takie jak zbyt niskie ciśnienie krwi czy tachykardia. Niekiedy obserwuje się również zaburzenia pracy nerek czy wątroby, zwiększone ryzyko infekcji, krwotoków, a nawet zaburzeń neurologicznych. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
400 ppm mol/mol - butla 2 l
Gaz rozszerzający naczynia płucne. Tlenek azotu zwiększa ciśnienie parcjalne tlenu we krwi tętniczej prawdopodobnie poprzez rozszerzenie naczyń płucnych w lepiej wentylowanych obszarach płuc, przez co...
800 ppm (V/V) - butla 2 l
Gaz rozszerzający naczynia płucne. Tlenek azotu zwiększa ciśnienie parcjalne tlenu we krwi tętniczej prawdopodobnie poprzez rozszerzenie naczyń płucnych w lepiej wentylowanych obszarach płuc, przez co...