PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Vericiguat

Vericiguat - wskazania

Vericiguat to nowatorska substancja czynna, stosowana przede wszystkim w terapii niewydolności serca. Jest inhibitorem cyklicznego guanozyno-monofosforanu (cGMP) specyficznego dla rozkurczu naczyń krwionośnych, dzięki czemu ma zdolność zwiększania przepływu krwi w organizmie. Vericiguat jest wskazany do stosowania u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca, szczególnie tych, którzy doświadczyli epizodu zaostrzenia mimo stosowania standardowej terapii.

Vericiguat - jak stosować, dawkowanie

Stosowanie leku Vericiguat powinno zawsze być weryfikowane przez lekarza, ze względu na indywidualne różnice w tolerancji i reakcji na leczenie. Początkowa zalecana dawka to zwykle 2,5 mg raz na dobę, z możliwością zwiększenia dawki do 5 mg i 10 mg w odpowiednim odstępie czasu, w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie. Aby skuteczność terapii była jak największa, dawkę należy dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta, zważywszy na potencjalne ryzyko działań niepożądanych.

Vericiguat - przeciwwskazania

Vericiguat nie jest zalecany do stosowania u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby, ze względu na ryzyko kumulacji leku w organizmie. Alternatywne metody leczenia powinny być rozważane dla tych pacjentów. Vericiguat jest również przeciwwskazany u pacjentów z ciężką hipotensją lub u osób z nadwrażliwością na którąkolwiek substancję zawartą w leku.

Vericiguat - interakcje z lekami

Podczas stosowania Vericiguat, ostrożność powinna być zachowana, gdy pacjent przyjmuje równocześnie inne leki, które mogą znacząco obniżać ciśnienie krwi, takie jak inhibitory ACE, antagoniści receptora angiotensyny II czy diuretyki petlowe. W takim przypadku monitorowanie parametrów krążenia jest niezbędne, aby uniknąć ryzyka nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego.

Vericiguat - skutki uboczne

Podobnie jak wiele innych leków, Vericiguat może powodować skutki uboczne. Najczęściej występującymi są zawroty głowy, nudności, zmęczenie czy bóle brzucha. Rzadziej obserwuje się objawy takie jak niedociśnienie ortostatyczne, anemia czy hiperkaliemia. Zawsze zaleca się skontaktowanie się z lekarzem w przypadku wystąpienia działań niepożądanych, aby ocenić, czy kontynuacja terapii jest bezpieczna.

Leki zawierające tę substancję

tabl. powl.
2,5 mg - 14 szt.

Werycyguat jest stymulatorem rozpuszczalnej cyklazy guanylanowej (sGC). Niewydolność serca wiąże się z zaburzeniami syntezy tlenku azotu (NO) i zmniejszoną aktywnością jego receptora, tj. sGC. Niedobó...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl