Tildrakizumab
Tildrakizumab - wskazania
Tildrakizumab to lek biologiczny, który został stworzony do leczenia poważnych przypadków łuszczycy plackowatej u pacjentów dorosłych, którzy są kwalifikowani do leczenia systemowego. Substancja ta jest monoklonalnym przeciwciałem, które blokuje interakcję interleukin 23 (IL-23) z jej receptorem, hamując tym samym proces zapalny prowadzący do choroby.
Tildrakizumab - jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie Tildrakizumabu powinno zawsze być ustalane przez lekarza. Zwykle dawka początkowa to 100 mg podana podskórnie w pierwszym tygodniu leczenia, następnie w 4 tygodniu, a następnie co 12 tygodni. Leczenie powinno być kontynuowane tak długo, jak pacjent otrzymuje korzyści i nie występują przeciwwskazania. Dawkę można zwiększyć do 200 mg, jeśli odpowiedź na leczenie jest niewystarczająca.
Tildrakizumab - przeciwwskazania
Przeciwwskazania do stosowania Tildrakizumabu obejmują znane nadwrażliwości na ten lek lub jakikolwiek składnik formuły leku. Należy zachować ostrożność u pacjentów z zakażeniem aktywnym lub przewlekłym, pacjentów z niedoborami immunologicznymi, pacjentów ze schorzeniami serca oraz pacjentów, którzy niedawno otrzymali lub mają otrzymać szczepienia żywe.
Tildrakizumab - interakcje z lekami
Podczas stosowania Tildrakizumabu mogą występować interakcje z innymi lekami, szczególnie tymi wpływającymi na układ immunologiczny. Może to zwiększyć ryzyko zakażeń lub reakcji alergicznych. Jakiekolwiek leki lub suplementy powinny być omówione z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia Tildrakizumabem.
Tildrakizumab – skutki uboczne
Potencjalne skutki uboczne związane ze stosowaniem Tildrakizumabu mogą obejmować reakcje alergiczne, infekcje górnych dróg oddechowych, biegunkę, wysypkę, ból stawów i zmęczenie. Chociaż większość tych skutków jest rzadka i łagodna, jeżeli pacjent doświadcza jakichkolwiek nieprzyjemnych efektów, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
100 mg - amp.-strzyk. 1 ml
Humanizowane przeciwciało monoklonalne klasy IgG1/k wiążące się specyficznie z podjednostką białkową p19 cytokiny interleukiny 23 (IL-23) bez wiązania z IL-12 i hamujące jej interakcję z receptorem IL...