Temsirolimus
Temsirolimus - wskazania
Temsirolimus to substancja czynna, głównie stosowana jako immunosupresant oraz lek przeciwnowotworowy. W szczególności, jej użycie jest zalecane w przypadku zaawansowanego raka nerkowego - pierwszolinia leczenia dla osób z wysokim ryzykiem. Wyniki badań klinicznych potwierdziły skuteczność tego leku w hamowaniu wzrostu i rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych.
Temsirolimus - jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie Temsirolimusu jest indywidualne i powinno być ustalane przez lekarza, na podstawie stanu zdrowia pacjenta oraz profilu bezpieczeństwa. Substancja jest podawana dożylnie, raz w tygodniu. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych, dawkę można dostosować lub nawet wstrzymać leczenie. Jest to lek stricte szpitalny i jego podawanie powinno być dokonywane przez personel medyczny.
Temsirolimus - przeciwwskazania
Nie wszystkie osoby mogą otrzymać leczenie Temsirolimusem. Przeciwwskazania obejmują reakcje alergiczne na substancję czynną lub inne leki, ciężkie bliznowacenie płuc oraz ciążę i karmienie piersią. Ponadto, osoby z ciężką niewydolnością wątroby muszą być pod specjalnym nadzorem lekarskim podczas leczenia tym lekiem.
Temsirolimus - interakcje z lekami
Temsirolimus może wchodzić w interakcje z innymi lekami, co może zmienić sposób jego działania lub zwiększyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na równoczesne stosowanie leków, które wpływają na enzymy wątrobowe, takie jak rifampicyna i erytromycyna, a także leków przeciwgrzybiczych i antyretrowiralnych. Wszelkie informacje na temat przyjmowanych leków powinny być zawsze podane lekarzowi.
Temsirolimus - skutki uboczne
Każde leki, w tym Temsirolimus, mogą powodować skutki uboczne. Najczęściej zgłaszane to reakcje skórne, zaburzenia w oddychaniu, zmęczenie, biegunka, anemia, niedokrwistość, zwiększenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, zwiększenie poziomu cukru we krwi. Rzadziej, ale poważniej, może dojść do rozwoju zespołu hemolityczno-mocznicowego lub śródmiąższowego zapalenia płuc. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
25 mg/ml - fiol. 1,2 ml + fiol. 2,2 ml rozp.
Leki przeciwnowotworowy, selektywny inhibitor kinazy mTOR. Temsyrolimus wiąże wewnątrzkomórkowe białko (FKBP-12), zaś powstały w ten sposób kompleks wiąże i hamuje aktywność kinazy mTOR, kontrolującej...