🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Sevelamer

Sevelamer – wskazania

Sevelamer jest substancją czynną, która jest używana przede wszystkim do leczenia hiperfosfatemii, stanu charakteryzującego się zbyt wysokim stężeniem fosforu we krwi, szczególnie u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek na hemodializie lub peritonealnej dializie. Substancja ta działa przez wiązanie fosforu zawartego w diecie, co pomaga zredukować jego stężenie we krwi.

Sevelamer – jak stosować, dawkowanie

Sevelamer zazwyczaj jest podawany przy każdym posiłku, choć dokładna dawka zależy od wyniku badania krwi na fosfor. Zazwyczaj lekarz dostosowuje dawkę indywidualnie dla każdego pacjenta. Należy pamiętać, że sevelamer powinien być przyjmowany w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim, aby prawidłowo działał. Niepowinno się przekraczać zaleconych dawek, chyba że zaleci to lekarz.

Sevelamer – przeciwwskazania

Sevelamer nie powinien być przyjmowany przez osoby z alergią na którykolwiek składnik leku. Ponadto lek jest przeciwwskazany u osób z niskim stężeniem fosforu w surowicy krwi oraz u pacjentów z niedrożnością przewodu pokarmowego. Substancja ta nie jest zalecana dla pacjentów z ciężkimi zaburzeniami przewodu pokarmowego, takimi jak czynne zapalenie jelita grubego czy perforacja jelit.

Sevelamer – interakcje z lekami

Sevelamer może wpływać na działanie innych leków, dlatego zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie. Szczególnie dotyczy to leków takich jak ciprofloxacin, levothyroxine, czy niektórych leków na serce. Dodatkowo, sevelamer może wpływać na poziom witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witamina D, E, K i A, dlatego lekarz może zdecydować o potrzebie monitorowania tych poziomów.

Sevelamer – skutki uboczne

Najczęściej występujące skutki uboczne sevelameru to zgaga, nudności, wymioty i biegunka. Także pacjenci mogą skarżyć się na zaparcia, ból brzucha czy gazy. W rzadkich przypadkach sevelamer może powodować znaczne zmniejszenie poziomu fosforu we krwi, co wymaga natychmiastowego leczenia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów po zażyciu leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl. powl.
800 mg - 180 szt.

Preparat zawiera sewelamer - niewchłanialny polimer poli (chlorowodorku allilaminy), wiążący fosforan, niezawierający metalu i wapnia. Polimer zawiera liczne aminy oddzielone jednym atomem węgla od rd...

tabl. powl.
800 mg - 30 szt.

Niewchłanialny usieciowany polimer wiążący fosforany, niezawierający metalu i wapnia. Sewelamer zawiera liczne grupy aminowe oddzielone jednym atomem węgla od rdzenia polimeru, które w żołądku ulegają...

proszek do sporz. zaw. doustnej
1,6 g - 60 saszetek

Niewchłanialny usieciowany polimer wiążący fosforany, niezawierający metalu i wapnia. Sewelamer zawiera liczne grupy aminowe oddzielone jednym atomem węgla od rdzenia polimeru, które w żołądku ulegają...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl