Saxagliptin
Saxagliptin – wskazania
Saxagliptin jest substancją czynną, stosowaną głównie w leczeniu cukrzycy typu 2. Jego działanie polega na stymulowaniu wydzielania insuliny przez trzustkę, co jest kluczowe dla utrzymania prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Stosuje się go, gdy dieta i aktywność fizyczna nie wystarczą do kontroli glikemii. Saxagliptin jest często stosowany w terapii skojarzonej z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, takimi jak metformina czy gliklazyd.
Saxagliptin – jak stosować, dawkowanie
Standardową dawką saxagliptinu jest 5 mg raz na dobę, niezależnie od posiłków. Lek ten jest dostępny w formie tabletek. Dawkę może zmienić lekarz, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Stosowanie saxagliptinu powinno być regularne i zgodne z zaleceniami lekarza. Należy pamiętać, że saxagliptin jest lekiem wspomagającym, a nie zastępującym zdrowy styl życia.
Saxagliptin – przeciwwskazania
Saxagliptin jest przeciwwskazany u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, a także u osób uczulonych na saxagliptin lub którykolwiek komponent preparatu. Nie powinien być stosowany u pacjentów z cukrzycą typu 1 oraz u osób z ciężką cukrzycową chorobą nerek. Ponadto, ze względu na potencjalne ryzyko rozwoju trzustki, saxagliptin jest przeciwwskazany u pacjentów z historią zapalenia trzustki.
Saxagliptin – interakcje z lekami
Saxagliptin może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Szczególnie dotyczy to niektórych antybiotyków (np. ryfampicyny), leków stosowanych w leczeniu grzybic (ketokonazol), oraz leków na nadciśnienie tętnicze i choroby układu krążenia (np. diltiazem). Jest to związane z wpływem tych leków na metabolizm saxagliptinu. Dlatego, przed rozpoczęciem stosowania saxagliptinu, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.
Saxagliptin – skutki uboczne
Podobnie jak każdy lek, saxagliptin może wywołać skutki uboczne. Najczęściej występujące to: ból głowy, infekcje układu oddechowego oraz zmiany w wynikach badań laboratoryjnych dotyczących funkcji nerek i wątroby. W rzadkich przypadkach saxagliptin może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie trzustki, reakcje alergiczne czy zmniejszenie ilości białych krwinek. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
2,5 mg+850 mg - 60 szt.
Preparat zawiera dwie substancje czynne zmniejszające stężenie glukozy we krwi o uzupełniających się mechanizmach działania: saksagliptynę - inhibitor dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4) i chlorowodorek me...
5 mg - 30 szt.
Bardzo silny, wybiórczy, odwracalny, kompetycyjny inhibitor DPP-4. U pacjentów z cukrzycą typu 2 powoduje zahamowanie aktywności enzymu DPP-4 przez 24 h. Po doustnym podaniu glukozy, zahamowanie DPP-4...
,
5 mg+10 mg - 14 szt.
Lek złożonym zawierającym saksagliptynę i dapagliflozynę o uzupełniających się mechanizmach działania prowadzących do poprawy kontroli glikemii. Saksagliptyna, poprzez wybiórcze hamowanie dipeptydylop...