Relugolix
Relugolix - wskazania
Relugolix jest innowacyjną substancją czynną stosowaną jako inhibitor gonadotropin-wolnościowego hormonu (GnRH). Wykorzystuje się go głównie w leczeniu raka prostaty u mężczyzn oraz mięśniaków macicy i endometriozy u kobiet. Działa poprzez hamowanie produkcji hormonów jajnikowych u kobiet i hormonów płciowych u mężczyzn, redukując w ten sposób rozrost komórek rakowych lub guzów mięśniakowych.
Relugolix - jak stosować, dawkowanie
Zastosowanie i dawkowanie relugolixu zależą głównie od wskazań do stosowania. Zazwyczaj lek podaje się doustnie. Dla mężczyzn z rakiem prostaty typowa dawka wynosi 120 mg raz dziennie, począwszy od dawki początkowej 360 mg. Dla kobiet z mięśniakami macicy lub endometriozą zaleca się dawkę 40 mg raz dziennie. Wszystkie dawki powinny być dostosowane przez lekarza prowadzącego, w zależności od reakcji pacjenta na leczenie.
Relugolix - przeciwwskazania
Relugolix jest przeciwwskazany dla kobiet w ciąży bądź karmiących piersią. Nie powinno się go także stosować u osób z alergią na relugolix lub którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w leku. Leku nie powinny również stosować kobiety z niezdiagnozowanym krwawieniem z dróg rodnych.
Relugolix - interakcje z lekami
Relugolix może oddziaływać z wieloma lekami, w tym z lekami przeciwcukrzycowymi, przeciwpadaczkowymi oraz lekami przeciwzakrzepowymi. Może on bowiem wpływać na metabolizm innych leków, wpływając na ich skuteczność. Zawsze informuj lekarza o wszystkich lekach, które przyjmujesz, aby zapewnić bezpieczne stosowanie relugolixu.
Relugolix - skutki uboczne
Mając na uwadze skuteczność leku, niewykluczone są pewne skutki uboczne. U kobiet częstym zjawiskiem mogą być zmiany w menstruacji, skrócenie miesiączki lub jej zanik, a także uderzenia gorąca. U mężczyzn mogą wystąpić objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, zwiększone pocenie się oraz utrata masy kostnej. Wszelkie nieoczekiwane reakcje powinny być zgłaszane lekarzowi.
Leki zawierające tę substancję
, ,
40 mg+1 mg+0,5 mg - 28 szt.
Relugoliks jest niepeptydowym antagonistą receptora GnRH, który wiąże i hamuje receptory GnRH w przednim płacie przysadki mózgowej. U ludzi zahamowanie receptora GnRH prowadzi do zależnego od dawki zm...