Pyrantel
Pyrantel - wskazania
Pyrantel to lek o działaniu przeciwpasożytniczym. Wykazuje skuteczność przeciwko różnym formom glisty ludzkiej (Ascaris lumbricoides), owsikowi pospolitemu (Enterobius vermicularis), nicieniom (Ancylostoma duodenale, Necator americanus) oraz węgorkowi jelitowemu (Strongyloides stercoralis). Lek jest zwykle przepisywany osobom zarażonym jednym lub kilkoma z tych pasożytów, co jest potwierdzone odpowiednimi badaniami laboratoryjnymi.
Pyrantel - jak stosować, dawkowanie
Dosage Pyrantelu zależy od wieku i masy ciała pacjenta. Zwykle dla dorosłych i dzieci powyżej 2 lat zalecana dawka jednorazowa wynosi 10 mg/kg masy ciała. Lek jest dostępny w formie płynu do picia lub tabletek i powinien być stosowany raz dziennie, preferowane jest zażycie po jedzeniu. W zależności od skuteczności leczenia oraz charakterystyki pasożyta, której jest tępy, leczenie może być powtórzone po dwóch tygodniach. Lekarz może zalecić inne dawkowanie w zależności od specyfiki przypadku.
Pyrantel – przeciwwskazania
Najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania Pyrantelu jest uczulenie na którąkolwiek substancję zawartą w leku. Dodatkowo, lekowi nie powinny być stosowane u osób z ciężką niewydolnością wątroby. Pyrantel powinien być używany z ostrożnością u kobiet w ciąży oraz u dzieci poniżej 2 roku życia. W każdym przypadku, decyzję o leczeniu podejmuje lekarz po ocenie stanu zdrowia pacjenta.
Pyrantel – interakcje z lekami
Pyrantel może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Należą do nich m.in. piperazyna, leki przeciwdrgawkowe oraz leki na nadciśnienie. Zawsze informuj lekarza o wszystkich lekach, które aktualnie stosujesz, aby uniknąć niebezpiecznych interakcji.
Pyrantel – skutki uboczne
Lek Pyrantel jest generalnie dobrze tolerowany. Jednak, jak każdy lek, może wywołać skutki uboczne. Najczęściej zgłaszane skutki uboczne to nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha oraz zawroty głowy. Rzadziej obserwuje się zjawiska nadwrażliwości skórnej, takie jak wysypka czy świąd. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
250 mg/5 ml - 15 ml
Preparat o działaniu przeciwpasożytniczym, aktywny wobec robaków obłych. Działa na mięśnie pasożytów jelitowych (robaków obłych) poprzez depolaryzację ich płytki nerwowo-mięśniowej [HSDB]. Wiąże się z...
250 mg - 3 szt.
Lek przeciwpasożytniczy, działający na robaki obłe w obrębie przewodu pokarmowego. Poraża mięśnie pasożytów poprzez aktywację receptorów nikotynowych. Hamuje także esterazę cholinową. Zablokowanie prz...