PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Pramipexole

Pramipexole - wskazania

Pramipexole jest substancją czynną o działaniu dopaminergicznym, występującą w wielu lekach stosowanych w leczeniu objawów choroby Parkinsona oraz zespołu niespokojnych nóg. Substancja ta działa poprzez naśladowanie działania dopaminy, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za ruch, na pewne punkty receptorowe w mózgu. Znajduje zastosowanie głównie w terapii choroby Parkinsona, w której występuje zbyt mała ilość dopaminy, a także w leczeniu idiopatycznego zespołu niespokojnych nóg.

Pramipexole – jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie pramipexolu jest ściśle indywidualne i powinno być dostosowane do konkretnego pacjenta przez lekarza. Zazwyczaj zaczyna się od małych dawek, które są stopniowo zwiększane. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków, a pacjenci z chorobą Parkinsona powinni zaczynać od dawki 0,375 mg na dobę. Dawka może być stopniowo zwiększana co 5-7 dni o 0,375 mg do maksymalnej dawki 4,5 mg na dobę, w podziale na trzy dawki. W przypadku zespołu niespokojnych nóg dawka początkowa to zazwyczaj 0,125 mg na dobę. Stopniowe zwiększenie dawki do 0,75 mg na dobę może być konieczne.

Pramipexole - przeciwwskazania

Pramipexol nie powinien być stosowany przez pacjentów z uczuleniem na którekolwiek składniki leku. Oprócz tego, należy zachować ostrożność podczas przyjmowania pramipexolu jeśli pacjent cierpi na niewydolność nerek, niskie ciśnienie krwi, psychozy lub inne poważne zaburzenia psychiczne. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny przyjmować lek wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Pramipexole - interakcje z lekami

Pramipexol może oddziaływać z innymi lekami, w tym z lekami na zaburzenia psychiczne, lekami na przeciwbólowe, lekami przeciwwirusowymi, lekami na nadciśnienie tętnicze i środkami uspokajającymi. Stosowanie pramipexolu razem z alkoholem może prowadzić do zwiększenia efektów ubocznych. W przypadku jednoczesnego stosowania wielu leków, zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Pramipexole - skutki uboczne

Najczęstszymi skutkami ubocznymi pramipexolu są nudności i zawroty głowy. Mogą wystąpić też inne skutki, takie jak senność, omamy, niskie ciśnienie krwi, zaparcia, zwiększone popęd seksualny, nadmierne jedzenie, problemy z pamięcią. Rzadziej odnotowuje się poważniejsze skutki uboczne, takie jak niewydolność serca. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skonsultować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl. o przedł. uwalnianiu
0,26 mg; 0,52 mg; 1,05 mg - zestaw rozpoczynający leczenie: 21 szt. (7 szt. + 7 szt. + 7 szt.)

Lek przeciwparkinsonowski, agonista dopaminy. Wiąże się wysoce selektywnie i swoiście z receptorami dopaminy z podrodziny D2, spośród których ma największe powinowactwo do receptorów D...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl