Plerixafor
Plerixafor - wskazania
Plerixafor jest substancją czynną wykorzystywaną w sytuacjach, które wymagają mobilizacji komórek macierzystych do krwi obwodowej u pacjentów z nowotworami, takimi jak chłoniaki i szpiczak mnogi. Wykorzystanie Plerixaforu zalecane jest, gdy standardowe leczenie, mające na celu umożliwienie przeszczepu komórek macierzystych, okazuje się niewystarczająco skuteczne. Obecny jest w lekach takich jak Mozobil.
Plerixafor - jak stosować, dawkowanie
Zalecana dawka Plerixaforu wynosi 0,24 mg/kg masy ciała, podawana przez zastrzyk podskórny. Zalecane jest podanie leku około 11 godzin przed planowanym rozpoczęciem procesu doszczepienia. Dawka Plerixaforu nie powinna przekroczyć 40 mg na dobę. Przygotowanie do procesu mobilizacji komórek krwiotwórczych rozpoczyna się generalnie od podawania pegfilgrastimu (czynnik wzrostu kolonii granulocytów).
Plerixafor - przeciwwskazania
Plerixafor nie powinien być stosowany u pacjentów z nadwrażliwością na substancje czynne, takie jak Plerixafor lub którykolwiek z innych składników leku. Przeciwwskazane jest także stosowanie Plerixaforu u pacjentów z leukemią. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować możliwość stosowania Plerixaforu z lekarzem.
Plerixafor - interakcje z lekami
Plerixafor nie jest zazwyczaj skojarzony z interakcją z innymi lekami. Jednakże, jak przy każdym leczeniu, interakcje nie mogą być wykluczone i zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, zarówno tych na receptę jak i dostępnych bez recepty.
Plerixafor - skutki uboczne
Najczęściej obserwowane skutki uboczne są związane z miejscem iniekcji. Mogą to być ból, zaczerwienienie, obrzęk, stan zapalny lub wysypka. Inne możliwe skutki uboczne to nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, zmęczenie, ból głowy , zwiększenie stężenia enzymów wątrobowych. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi dowolny z tych objawów w sposób poważny lub przedłużający się.
Leki zawierające tę substancję
20 mg/ml - fiolka 1,2 ml
Pochodna bicyklamowa, odwracalny antagonista receptora chemokinowego CXCR4. Blokuje wiązanie ligandu macierzystego, zrębowego czynnika-1α(SDF-1α, inna nazwa CXCL12). Przyjęto następujący m...