PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Oxazepam

Oxazepam - wskazania

Oxazepam jest substancją czynną stosowaną w leczeniu kilku stanów zdrowotnych, głównie w chorobach związanych z układem nerwowym. Regularnie jest używany do łagodzenia objawów związanych z lękiem i niepokojem, a także w leczeniu objawów bezsenności wynikającej z niepokoju. Oxazepam jest również stosowany w leczeniu zespołu abstynencji alkoholowej. Harakterystyka leku, jak i badania naukowe potwierdzają skuteczność tej substancji w wymienionych wskazaniach.

Oxazepam - jak stosować, dawkowanie

Stosowanie Oxazepam oraz jego dawkowanie zawsze powinno być ustalane indywidualnie przez lekarza, w zależności od stanu zdrowia i odpowiedzi pacjenta na leczenie. Standardowa dawka dla dorosłych wynosi od 10 do 30 mg na dobę, podzielona na kilka dawek. Dla pacjentów starszych dawka startowa to zazwyczaj 10 mg na dobę. Ważne jest, aby nie przekraczać maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 120 mg.

Oxazepam - przeciwwskazania

Oxazepam nie powinien być stosowany przez osoby, które mają nadwrażliwość na tę substancję czynną lub którekolwiek inne benzodiazepiny. Przeciwwskazane jest również jego przyjmowanie w przypadku ciężkiej niewydolności oddechowej, bezsenności napadowej i zespołu bezdechu sennego. Nie zaleca się stosowania Oxazepam przez ciężarne i karmiące piersią kobiety. Przed zastosowaniem leku pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich chorobach przewlekłych oraz przyjmowanych lekach.

Oxazepam - interakcje z lekami

Oxazepam może wchodzić w interakcje z wieloma innymi lekami, w tym z alkoholem, co może prowadzić do zwiększenia działania uspokajającego i sedacyjnego. Substancje, które zwiększają stężenie Oxazepam w organizmie to między innymi: cymetydyna oraz doustne środki antykoncepcyjne. Z kolei leki takie jak teofilina, mogą obniżać stężenie Oxazepam w organizmie, zmniejszając tym samym jego działanie.

Oxazepam - skutki uboczne

Oxazepam, podobnie jak inne leki, może powodować skutki uboczne. Najpowszechniejsze z nich to: senność, zawroty głowy, ból głowy, zaburzenia koncentracji, spowolnienie psychoruchowe i niepokój. Mogą wystąpić też skutki uboczne ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych, takich jak depresja, omamy, myśli samobójcze, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl. powl.
10 mg - 20 szt.

Lek należy do grupy pochodnych 1,4-benzodiazepiny. Działa na wiele struktur OUN, przede wszystkim układ limbiczny i podwzgórze, czyli struktury związane z regulacją czynności emocjonalnych. Nasila ham...

tabl.
10 mg - 20 szt.

Pochodna 1,4-benzodiazepiny. Działa na wiele struktur OUN, przede wszystkim na układ limbiczny i podwzgórze, czyli struktury związane z regulacją czynności emocjonalnych. Lek nasila hamujące działanie...

tabl.
10 mg - 20 szt.

Lek psychotropowy, pochodna benzodiazepiny. Miejscami działania leku są układ limbiczny, wzgórze i podwzgórze. Z badań biochemicznych wynika, że oksazepam wzmacnia działanie hamujące neuroprzekaźnika...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl