Ombitasvir
Ombitasvir - wskazania
Ombitasvir jest jednym ze składników antywirusowego leku o skojarzonym działaniu, stosowanym w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV). Zaleca się stosowanie Ombitasviru u pacjentów z genotypem 1 lub 4 HCV, w różnych stadiach zaawansowania choroby, włączając kompensacyjne marskość wątroby. Wskazane jest również stosowanie tego leku u osób z niewielką lub umiarkowaną niewydolnością nerek, a także u pacjentów oczekujących na przeszczepienia narządów.
Ombitasvir - jak stosować, dawkowanie
Każda dawka Ombitasviru powinna być stosowana zgodnie z zaleceniem lekarza specjalisty. Zazwyczaj, Ombitasvir jest podawany jako część terapii skojarzonej raz na dobę, przy czym, dawkę ustala się indywidualnie, w zależności od genotypu wirusa HCV. Ombitasvir podaje się doustnie, niezależnie od posiłku. Przerwanie leczenia lub nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich może prowadzić do oporności na leczenie i nieskuteczności terapii.
Ombitasvir - przeciwwskazania
Ombitasvir nie powinien być stosowany w prawidłowej terapii u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby (klasy B i C według klasyfikacji Child-Pugh) oraz u osób z ciężką niewydolnością nerek. Substancja jest przeciwwskazana u pacjentów uczulonych na Ombitasvir lub którykolwiek z pomocniczych składników leku. Pacjentom z rzadkimi dziedzicznymi problemami nietolerancji galaktozy, niedoboru laktozy Lapp lub upośledzonej absorpcji glukozy-galaktozy, nie powinno się podawać tego leku.
Ombitasvir - interakcje z lekami
Ombitasvir może wchodzić w interakcje z wieloma innymi lekami, które mogą nasilać lub zmniejszać jego działanie. W szczególności, interakcje mogą wystąpić z lekami, takimi jak rifampicyna, cyklosporyna, rytretowanina, a także niektóre leki stosowane w leczeniu HIV i AIDS. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania Ombitasviru i tych leków bez konsultacji z lekarzem.
Ombitasvir - skutki uboczne
Podobnie jak wiele substancji czynnych, Ombitasvir może powodować skutki uboczne. Należą do nich: zmęczenie, ból głowy, nudności, bezsenność, swędzenie skóry, osłabienie, biegunka. W rzadkich przypadkach, Ombitasvir może wywołać reakcje alergiczne. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek niepożądane objawy, należy zgłosić je lekarzowi prowadzącemu.
Leki zawierające tę substancję
, ,
12,5 mg+75 mg+50 mg - 56 szt.
Lek przeciwwirusowy, aktywny wobec wirusa zapalenia wątroby typu C. Ombitaswir jest inhibitorem HCV działającym na białko HCV NS5A, które ma podstawowe znaczenie dla replikacji RNA i formowania wirion...