PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Nilotinib

Nilotinib – wskazania

Nilotinib jest substancją czynną przede wszystkim wykorzystywaną w procesie leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej Philadelphia Chromosome-Positive (Ph+ ALL), jak również przewlekłej białaczki szpikowej (Chronic Myeloid Leukemia - CML), z uwzględnieniem zarówno fazy przewlekłej, jak i przyspieszonej oraz w fazie szpikowej białaczki. Zadaniem Nilotinibu jest blokowanie białka BCR-ABL, które jest odpowiedzialne za nadmierny wzrost i podział komórek białaczkowych.

Nilotinib – jak stosować, dawkowanie

Stosowanie i dawkowanie Nilotinibu powinno dostosowane być indywidualnie przez lekarza prowadzącego w zależności od typu i stadium choroby oraz reakcji organizmu na leczenie. Zwykle lek jest stosowany doustnie, dwukrotnie dziennie. Niezmiernie ważne jest regularne przyjmowanie leku, zgodnie z zaleceniami lekarskimi. W przypadku wystąpienia poważnych skutków ubocznych, konieczna może być zmiana dawkowania lub chwilowe przerwanie kuracji.

Nilotinib – przeciwwskazania

Stosowanie Nilotinibu może być przeciwwskazane w przypadku występowania niewydolności serca, zespółu długiego QT czy też przy jednoczesnym podawaniu leków, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia arytmii. Ważne jest również monitorowanie czynności wątroby i trzustki podczas leczenia. Nilotinib jest substancją o dużej aktywności biologicznej, a jego działanie może zostać nasilone lub osłabione przez inne leki, dlatego bezwzględnie konieczne jest informowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych równolegle.

Nilotinib – interakcje z lekami

Nilotinib może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, w tym przede wszystkim inhibitorami CYP3A4 i lekami sercowymi. Mogą one wpływać na metabolizm Nilotinibu, prowadząc do zmiany działania leku. Również jedzenie pewnych rodzajów pokarmów, takich jak grejpfruty, może wpływać na działanie leku. Ważne jest zatem, aby podczas leczenia stosować się do zaleceń lekarskich co do diety.

Nilotinib – skutki uboczne

Podczas leczenia Nilotinibem mogą wystąpić różne skutki uboczne. Do najczęstszych z nich należą: nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, wysypka, zmęczenie, ból stawów czy ból mięśni. Istnieje także ryzyko poważniejszych skutków ubocznych, takich jak niewydolność serca, neuropatia obwodowa, niedokrwistość czy trombocytopenia. W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek niepokojącego objawu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

kaps. twarde
200 mg - 112 kaps.

Silnie działający inhibitor aktywności kinazy tyrozynowej Abl onkoproteiny Bcr-Abl, zarówno w liniach komórkowych, jak i pierwotnych komórkach białaczki z chromosomem Philadelphia. Substancja wykazuje...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl