Liraglutide
Przykładowa treść:
Liraglutide - wskazania
Liraglutide jest hormonem podobnym do glukagonu (Glucagon-Like Peptide-1, GLP-1) stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości. Jego głównymi wskazaniami są regulacja poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2 oraz wspomaganie utraty masy ciała u pacjentów otyłych. Liraglutide nie jest przeznaczony dla osób z cukrzycą typu 1.
Liraglutide - jak stosować, dawkowanie
Liraglutide podaje się pacjentowi subkutanę codziennie. Zaczyna się od dawki 0,6 mg na dobę przez tydzień, a następnie zwiększa do 1,2 mg. Maksymalna dawka to 1,8 mg na dobę. Dawkowanie może zależeć od indywidualnej tolerancji pacjenta i wyników badania glikemii.
Liraglutide - przeciwwskazania
Liraglutide nie jest przeznaczony dla pacjentów z cukrzycą typu 1 lub dla osób z przeciwwskazaniami do stosowania leków peptydowych. Nie powinno się również stosować u pacjentów ze znaną nadwrażliwością na liraglutide lub jakikolwiek składnik leku.
Liraglutide - interakcje z lekami
Liraglutide może oddziaływać z pewnymi lekami. W szczególności, pacjenci przyjmujący insulinię lub inne leki hipoglikemizujące mogą wymagać dostosowania dawki tych leków po rozpoczęciu leczenia liraglutidem. Zawsze należy zachować ostrożność przy podawaniu liraglutide razem z innymi lekami.
Liraglutide – skutki uboczne
Zazwyczaj skutki uboczne liraglutidu są przejściowe i związane z jego mechanizmem działania. Przykładowe skutki uboczne to nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha i utrata apetytu. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważniejsze reakcje, takie jak zapalenie trzustki. W przypadku wystąpienia poważnych reakcji niepożądanych, zaleca się najszybszy kontakt z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
6 mg/ml - 3 wstrzyk. 3 ml
Liraglutyd jest acylowanym analogiem ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), w którym sekwencja aminokwasów jest w 97% zgodna z sekwencją aminokwasów w cząsteczce endogennego ludzkiego GLP-1....
6 mg/ml - 2 wstrzykiwacze 3 ml
Analog ludzkiego glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1) otrzymywany w wyniku rekombinacji DNA drożdży Saccharomyces cerevisiae. Wykazuje 97% homologii sekwencji z ludzkim GLP-1, który wiąże się z...