🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Ivosidenib

Ivosidenib - wskazania

Ivosidenib jest lekiem nowej generacji stosowanym w leczeniu ostrej białaczki szpikowej (AML) z mutacją genu IDH1. Jest to rzedy substancji, które hamują enzym; izocytrynian dehydrogenazę 1 (IDH1), który w przypadku mutacji, przyczynia się do progresji AML. Zastosowanie się Ivosidenib jest zarezerwowane dla pacjentów dorosłych, którzy nie odpowiadają na standardowe metody leczenia, lub dla których nie są one odpowiednie.

Ivosidenib - Jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie Ivosidenib jest ustalane indywidualnie przez specjalistę i zwykle wynosi 500 mg, co odpowiada jednej tabletce, przyjmowanej raz dziennie. Lek jest dostępny w formie tabletek do przyjmowania doustnego, a jego podawanie powinno być kontynuowane do momentu progresji choroby lub nietolerancji leku. W przypadku wystąpienia poważnych działań niepożądanych, lekarz może zadecydować o czasowym przerwaniu leczenia lub redukcji dawki.

Ivosidenib - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Ivosidenib jest nadwrażliwość na substancję czynną, czyli ivosidenib, lub na którykolwiek z pomocniczych składników leku. Ze względu na potencjalne ryzyko rozwoju zespołu różnicowania, lek powinien być stosowany pod ścisłym nadzorem specjalisty. Nie jest zalecane stosowanie leku u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, ze względu na brak wystarczających badań oceniających wpływ ivosidenib na płód i noworodka.

Ivosidenib - interakcje z lekami

Ivosidenib jest metabolizowany w wątrobie z udziałem enzymu CYP3A4, dlatego jednoczesne stosowanie leków hamujących ten enzym (np. ketokonazol, klaritromycyna) może prowadzić do zwiększenia stężenia Ivosidenib w organizmie i zwiększenia ryzyka działań niepożądanych. W przypadku konieczności skojarzenia terapii, dawkę Ivosidenibu warto dostosować pod nadzorem specjalisty.

Ivosidenib - skutki uboczne

Podobnie jak wszystkie leki, Ivosidenib może powodować działania niepożądane, chociaż nie występują one u wszystkich pacjentów. Najczęściej raportowanym działaniem niepożądanym była biegunka, której częstość wynosiła więcej niż 20%. Istnieje również ryzyko wystąpienia zespołu różnicowania, niedokrwistości czy zakażenia dróg moczowych. W przypadku wystąpienia silnych objawów niepożądanych, pacjent powinien skontaktować się ze specjalistą celem zmiany dawki lub przerwania terapii.

Leki zawierające tę substancję

tabl. powl.
250 mg - 60 szt.

Lek przeciwnowotworowy, inhibitor zmutowanego enzymu IDH1. Zmutowany IDH1 przekształca α-ketoglutaran (α-KG) w 2-hydroksyglutaran (2-HG), który blokuje różnicowanie komórkowe oraz sprzyja...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl