PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Ivermectin

Ivermectin - wskazania

Ivermectin jest skutecznym antypasożytniczym o szerokim spektrum działania, stosowanym w leczeniu wielu schorzeń spowodowanych przez pasożyty. Przede wszystkim jest używany w terapii takich chorób, jak świerzb i nużeniec afrykański. W niektórych przypadkach Ivermectin jest zalecany do leczenia rosacei typu pustularno-grudkowego. Wskazany jest dla dorosłych i dzieci powyżej 15 roku życia. Ważne jest, by decyzję o rozpoczęciu terapii zawsze podejmować po konsultacji z lekarzem.

Ivermectin - jak stosować, dawkowanie

Ivermectin podaje się doustnie, zwykle jako jednodawkowe leczenie. Dawkowanie i czas terapii zależą od rodzaju schorzenia. Dla większości chorób infekcyjnych i pasożytniczych, zalecana dawka wynosi od 150 do 200 µg na kilogram masy ciała. W przypadku choroby pustularno-grudkowej zazwyczaj stosuje się codzienną dawkę 1 mg. Uprzednia konsultacja z lekarzem jest kluczowa dla bezpiecznego i efektywnego stosowania Ivermectin.

Ivermectin - przeciwwskazania

Ivermectin nie powinien być stosowany u osób z nadwrażliwością na którekolwiek składniki leku. Jest przeciwwskazany dla dzieci do 15. roku życia, a także dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Pacjenci z chorobą meningokokową, astmą oskrzelową oraz ci, którzy przyjmują leki przeciwgrzybicze, powinni zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu Ivermectin.

Ivermectin - interakcje z lekami

Ivermectin może oddziaływać z niektórymi lekami, zmniejszając lub nasilając ich działanie. Zaliczają się do nich leki immunosupresyjne, antyarytmiczne, przeciwgrzybicze, a także niektóre antybiotyki. Zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych aktualnie preparatach.

Ivermectin - skutki uboczne

Zdolność Ivermectin do wywołania skutków ubocznych jest zazwyczaj niska, ale mogą one wystąpić. Do najczęściej zgłaszanych należą bóle głowy, mdłości, biegunka, senność i zawroty głowy. W rzadkich przypadkach obserwuje się suchość skóry, a w bardzo rzadkich przypadkach - reakcje alergiczne. Ważne jest zgłoszenie lekarzowi każdego nieoczekiwanego objawu po zażyciu leku.

Leki zawierające tę substancję

tabl.
3 mg - 4 szt.

Lek przeciwpasożytniczy. Iwermektyna pochodzi z awermektyn wyizolowanych z bulionów fermentacyjnych Streptomyces avermitilis. Wiąże się selektywnie i z dużym powinowactwem z kanałami jonów chlo...

krem
10 mg/g - tuba 15 g

Preparat przeciwtrądzikowy do stosowania zewnętrznego. Iwermektyna należy do leków z grupy awermektyny. Awermektyna wywiera działanie przeciwzapalne poprzez hamowanie, indukowanego lipopolisacharydem,...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl