🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Glecaprevir

Glecaprevir - wskazania

Glecaprevir, w połączeniu z innymi lekami antywirusowymi, jest stosowany w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV). Jest zalecany dla dorosłych pacjentów chorych na HCV we wszystkich 6 genotypach, niezależnie od stopnia uszkodzenia wątroby czy wcześniejszych terapii przeciwko HCV. Stosuje się go również u pacjentów z nieudanym leczeniem interferonem, rybawiryną lub lekami bezpośredniej antywirusowej aktywności. Wybór terapii w dużej mierze zależy od genotypu wirusa, stopnia zaawansowania choroby wątroby oraz wcześniejszego leczenia.

Glecaprevir - jak stosować, dawkowanie

Standardową dawką Glecapreviru dla dorosłych jest 300 mg raz na dobę, przyjmowane doustnie, ze standardową dawką Pibrentasviru, co najmniej 3 godziny po posiłku. Lek należy stosować przez okres od 8 do 16 tygodni, enależnie od genotypu HCV, zaawansowania choroby, a także wcześniejszej historii leczenia HCV. Wydłużenie czasu terapii może być zalecane dla pacjentów z wyjątkowo poważnymi trudnościami leczenia HCV.

Glecaprevir - przeciwwskazania

Leków zawierających Glecaprevir nie powinny stosować osoby, które są uczulone na Glecaprevir lub jakikolwiek inny składnik tabletki. Przeciwwskazaniem jest również stosowanie leków silnie nasilających wydalanie glecapreviru z organizmu (tzw. induktory silne CYP3A), takich jak rifampicyna i świetlik lekarski. Przeciwwskazane jest również stosowanie go u pacjentów z czynnym wirusem zapalenia wątroby typu B.

Glecaprevir - interakcje z lekami

Glecaprevir może wpływać na działanie innych leków, jak i innych leków na Glecaprevir. Leki takie jak rybawiryna, efawirenz, digoksyna, atorwastatyna oraz leki przeciwgrzybicze jak itrakonazol, mogą wpływać na stężenie Glecapreviru we krwi i mogą wymagać dostosowania dawki. Zawsze należy poinformować lekarza o wszystkich lekach, które pacjent przyjmuje, w tym o lekach bez recepty, ziołach i suplementach diety.

Glecaprevir - skutki uboczne

Potencjalne skutki uboczne Glecapreviru mogą obejmować: nudności, bóle brzucha oraz wysypkę na skórze. Większość tych efektów jest łagodna i zwykle ustępuje po kilku dniach lub tygodniach. W rzadkich przypadkach Glecaprevir może powodować ciężkie reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy. W przypadku wystąpienia poważnej reakcji alergicznej, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl. powl.
100 mg+40 mg - 84 szt.

Lek przeciwwirusowy, zawierający dwie substancje czynne aktywne wobec wirusa zapalenia wątroby typu C. Glekaprewir jest pangenotypowym inhibitorem proteazy NS3/4A HCV, która jest niezbędna do rozszcze...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl