Denosumab
Denosumab - wskazania
Denosumab to substancja czynna, której głównym zastosowaniem jest zmniejszanie ryzyka złamań kostnych, zwłaszcza u pacjentów cierpiących na osteoporozę. Jest to związany z faktem, że Denosumab hamuje aktywność komórek nazywanych osteoklastami, które odpowiedzialne są za resorpcję, czyli rozkład kości. Poza osteoporozą, leki na bazie Denosumabu mogą być stosowane w przypadku niektórych nowotworów - takich jak rak piersi i przerzuty do kości - z uwagi na ich zdolność do zahamowania procesów prowadzących do utraty masy kostnej.
Denosumab - jak stosować, dawkowanie
Denosumab podaje się zastrzykiem, zazwyczaj co 6 miesięcy. Dawkowanie zależy od konkretnego przypadku i powinno być ustalone przez lekarza - zwykle wynosi 60 mg. Istotne jest regularne stosowanie leku w celu utrzymania jego skuteczności. Denosumab należy aplikować pod skórę (podanie podskórne). Leczenie Denosumabem powinno być uzupełniane podawaniem dodatkowej dawki wapnia i witaminy D.
Denosumab - przeciwwskazania
Przeciwwskazania do stosowania Denosumabu obejmują nadwrażliwość na tę substancję czynną. Przeciwwskazane jest także stosowanie tego leku u osób z niskim stężeniem wapnia we krwi (hipokalcemia) i u kobiet w ciąży. Substancja ta nie powinna być stosowana u osób, które nie osiągnęły pełnej dojrzałości szkieletu. Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami nerek powinni stosować Denosumab ze szczególną ostrożnością.
Denosumab - interakcje z lekami
Pomimo że Denosumab nie jest zwykle metabolizowany w wątrobie, zawsze warto omówić z lekarzem możliwość interakcji z innymi przyjmowanymi lekami. W szczególności, leki na receptę, bez recepty, suplementy ziołowe i witaminy mogą wpływać na skuteczność Denosumabu.
Denosumab - skutki uboczne
Mogą wystąpić różne skutki uboczne przyjmowania Denosumabu. Najczęściej raportowane to ból kończyn, ból mięśni, ogólne osłabienie i infekcje dróg moczowych. Rzadziej, ale znacznie poważniejszym skutkiem ubocznym, jest hipokalcemia. W rzadkich przypadkach, Denosumab może prowadzić do poważnych infekcji skóry, niskiego poziomu fosforu we krwi, czy osteonekrozy żuchwy. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych reakcji należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
60 mg/ml - amp.-strzyk. 1 ml z automat. zabezpieczeniem igły
Denosumab jest ludzkim przeciwciałem monoklonalnym (IgG2), skierowanym przeciwko RANKL oraz wiążącym się z dużym powinowactwem i swoistością z tym ligandem, zapobiegając aktywacji jego receptora, RANK...
120 mg/1,7 ml - fiolka 1,7 ml
Ludzkie przeciwciało monoklonalne (IgG2), skierowane przeciwko RANKL oraz wiążące się z dużym powinowactwem i swoistością z RANKL, zapobiegając interakcji RANKL/RANK. Zapobieganie interakcji RANKL/RAN...