Cabozantinib
Cabozantinib – wskazania
Cabozantinib to skuteczna substancja czynna wykorzystywana głównie w leczeniu zaawansowanego raka nerkowokomórkowego oraz raka tarczycy. Wykazuje działanie antynowotworowe poprzez hamowanie enzymów kinaz, które są odpowiedzialne za wzrost i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Jest to substancja szczególnie polecana w sytuacji, kiedy inne metody leczenia okazały się nieskuteczne.
Cabozantinib – jak stosować, dawkowanie
Standardowe dawkowanie Cabozantinibu to 60 mg raz dziennie. Lek należy zażywać na minimum 2 godziny przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku, starając się utrzymać jednoczesność przyjmowania. Dawka może zostać zmniejszona przez lekarza w zależności od występujących skutków ubocznych i ogólnego stanu pacjenta.
Cabozantinib – przeciwwskazania
Cabozantinib jest przeciwwskazany dla osób z nadwrażliwością na którąkolwiek substancję tego leku. Nie zaleca się jego stosowania u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Powinien być stosowany z ostrożnością u pacjentów z niewydolnością wątroby, nerkami lub u osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Cabozantinib – interakcje z lekami
Interakcje Cabozantinibu mogą wystąpić z lekami zawierającymi silne inhibitory lub induktory CYP3A4. Równoległe podawanie z antybiotykami, lekami przeciwgrzybicznymi, lekami przeciwwirusowymi i innymi lekami przeciwnowotworowymi może nasilać działanie Cabozantinibu. Celowe zmniejszenie dawki może być wymagane.
Cabozantinib – skutki uboczne
Wśród możliwych skutków ubocznych możliwe jest wystąpienie nudności, wymiotów, biegunki oraz utraty apetytu. Zdarza się również powiększenie rąk lub stóp, wysypka, utrata włosów czy krwawienie. W przypadku poważniejszych dolegliwości, takich jak ból brzucha, czerwone lub czarne stolce, wystąpienie krwi w moczu czy krwiste wymioty, należy skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
20 mg - 30 szt.
Kabozantynib hamuje liczne receptory kinaz tyrozynowych (RTK) związane ze wzrostem nowotworu i angiogenezą, patologiczną przebudową kości, opornością na leki i tworzeniem przerzutów nowotworu. Po dous...