PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Brolucizumab

Brolucizumab - wskazania

Brolucizumab to substancja czynna stosowana w leczeniu niewetowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej, zwanej także chorobą związaną z wiekiem (AMD). Jest to schorzenie prowadzące do utraty centralnego widzenia. Badania kliniczne dowodzą skuteczności Brolucizumabu w hamowaniu patologicznego wzrostu naczyń krwionośnych w siatkówce oka, co stanowi kluczowy mechanizm leczenia AMD.

Brolucizumab - jak stosować, dawkowanie

Brolucizumab jest podawany drogą iniekcji do oka przez specjalistę w warunkach szpitalnych. Lek jest zwykle podawany co 8-12 tygodni, w zależności od stanu pacjenta i reakcji na leczenie. Jakiekolwiek zmiany w terminach dawkowania lub częstotliwości podawania leku powinny być konsultowane z lekarzem prowadzącym.

Brolucizumab - przeciwwskazania

Brolucizumab nie powinien być stosowany u pacjentów, którzy są uczuleni na brolucizumab lub na jakikolwiek inny składnik tego leku. Co więcej, lek jest przeciwwskazany u osób z aktywnym zakażeniem oka lub powiek oraz u osób z przewlekłym zapaleniem białkówki oka. Przed rozpoczęciem terapii pacjent powinien powiadomić lekarza o wszystkich lekach, jakie przyjmuje.

Brolucizumab - interakcje z lekami

Aktualnie brak jest dostępnych badań naukowych dotyczących interakcji Brolucizumabu z innymi lekami. Jednak przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest informowanie lekarza o wszystkich lekach, które pacjent zażywa, w tym lekach dostępnych bez recepty, suplementach diety i ziołach, aby lekarz mógł ocenić potencjalne ryzyko interakcji.

Brolucizumab - skutki uboczne

Podobnie jak inne leki, Brolucizumab może powodować skutki uboczne, choć nie występują one u wszystkich pacjentów. Należą do nich zapalenie tęczówki, zwiększenie ciśnienia w oku, krwotok do wnętrza oka, czy zmiany w polu widzenia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych reakcji, należy skonsultować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

roztw. do wstrz.
120 mg/ml - 1 amp.-strzyk. 0,165 ml

Brolucizumab jest humanizowanym jednołańcuchowym fragmentem przeciwciała monoklonalnego Fv (scFv). Brolucizumab wiąże się z wysokim powinowactwem z izoformami VEGF-A (np. VEGF110, VEGF...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl