Blinatumomab
Blinatumomab - Wskazania
Blinatumomab jest bispecyficznym przeciwciałem monoklonalnym wykorzystywanym w leczeniu chłoniaka B-komórkowego o ostrym przebiegu (ALL). Wykorzystuje się go najczęściej, kiedy tradycyjne metody leczenia, takie jak chemioterapia, nie przynoszą oczekiwanych efektów. Blinatumomab łączy się z komórkami nowotworowymi i limfocytami T, co prowadzi do eliminacji zmienionych patologicznie komórek.
Blinatumomab - Jak stosować, dawkowanie
Przyjmowanie Blinatumomabu odbywa się pod nadzorem lekarza, w formie infuzji dożylnych. Lek jest zwykle podawany w cyklach, każdy trwający około 28 dni. Zwykle w pierwszym cyklu infuzję prowadzi się przez 4 tygodnie, po których następuje 2-tygodniowa przerwa. Dawkowanie jest zależne od masy ciała pacjenta i decyduje o tym lekarz prowadzący.
Blinatumomab - Przeciwwskazania
Blinatumomab jest przeciwwskazany u osób z ciężkim uszkodzeniem wątroby lub nerek, a także u pacjentów z ciężką neurotoksycznością. Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. W przypadku planowania zajścia w ciążę lub poczęcia dziecka, należy omówić tę kwestię z lekarzem.
Blinatumomab - Interakcje z lekami
Podczas leczenia Blinatumomabem należy unikać zażywania innych leków bez konsultacji z lekarzem, gdyż może to prowadzić do poważnych interakcji. Blinatumomab wykazuje interakcje z lekami wpływającymi na układ immunologiczny, takimi jak cyklosporyna, takrolimus czy sirolimus.
Blinatumomab - Skutki uboczne
Podczas leczenia Blinatumomabem mogą wystąpić pewne skutki uboczne. Do najczęstszych należą: gorączka, dreszcze, osłabienie, ból głowy, nudności i wymioty. Bardziej poważne skutki uboczne to np. problemy z nerkami, niska liczba płytek krwi, zaburzenia neurologiczne. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
38,5 µg - fiol. proszku + fiol. roztworu stabilizującego 10 ml
Lek przeciwnowotworowy. Blinatumomab jest bispecyficznym przeciwciałem angażującym limfocyty T, które wiąże się swoiście z cząsteczką CD19, ulegającą ekspresji na powierzchni komórek wywodzących się z...