🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Bexarotene

Bexarotene - wskazania

Bexarotene jest substancją czynną wykorzystywaną w chemioterapii. Głównym wskazaniem do stosowania Bexarotene jest choroba z grupy Nowotwory tkanki limfoidalnej (limfomy) o nazwie Zaawansowany trzeciorzędny skórny chłoniak T-komórkowy (CTCL). Substancja ta działa poprzez wiązanie się z receptorami jądra komórkowego, co prowadzi do hamowania wzrostu komórek nowotworowych i indukcji ich śmierci. Bexarotene stosuje się po to, aby zahamować wzrost i rozwój komórek nowotworowych.

Bexarotene - jak stosować, dawkowanie

Bexarotene przyjmuje się doustnie, najczęściej jednokrotnie na dobę. Dawkowanie leku jest indywidualne i zależy od wielu czynników. Dawkę oraz czas leczenia ustala lekarz prowadzący. Bexarotene powinien być przyjmowany z posiłkiem, ponieważ wnika do organizmu lepiej kiedy jest przyjmowany razem z tłustym posiłkiem. Lekarz prowadzący może zdecydować o zmianie dawki lub przerwaniu leczenia w przypadku wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i regularne przyjmowanie leku, nawet jeżeli pacjent czuje się lepiej.

Bexarotene - przeciwskazania

Bexarotene nie może być stosowany u pacjentów z alergią na bexarotene, ciężką niewydolnością wątroby, a także u kobiet w ciąży czy karmiących piersią ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu lub niemowlęcia. Leku nie powinny również stosować kobiety w wieku prokreacyjnym bez zabezpieczenia przed ciążą. Konsultacja z lekarzem jest ważna przed rozpoczęciem stosowania leku.

Bexarotene - interakcje z lekami

Bexarotene może wejść w interakcje z wieloma lekami, co potencjalnie może prowadzić do nasilonych skutków ubocznych lub obniżenia skuteczności jednego lub obu leków. Niektóre z nich to: Witamina A, antybiotyki (ryfampicyna), leki przeciwgrzybicze (ketokonazol), przeciwretrowirusowe inhibitory proteazy, leki przeciwpadaczkowe (fenytoina, karbamazepina), glikokortykosteroidy (prednizon).

Bexarotene - skutki uboczne

Jak każdy lek, Bexarotene może wywołać skutki uboczne. Niektóre z nich to: mdłości, wymioty, rozwolnienie, nieżyt nosa, odwracalne zagęszczanie płynów w płucach, zwiększony apetyt, utrata apetytu, zwiększenie masy ciała, bezsenność, zawroty głowy, bóle głowy, bóle, obrzęki, suchość skóry, wysypka, włosoty rzekome, zmiany skórne. Ewentualne skutki uboczne powinny zostać zgłoszone lekarz prowadzącemu.

Leki zawierające tę substancję

kaps. miękkie
75 mg - 100 szt.

Lek przeciwnowotworowy. Beksaroten jest związkiem syntetycznym, którego aktywność biologiczna wynika ze zdolności do selektywnego wiązania i aktywacji trzech receptorów RXR: α, β...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl