🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Belatacept

Belatacept - wskazania

Belatacept jest skutecznym lekiem immunosupresyjnym, stosowanym głównie w transplantologii. Został zarejestrowany do stosowania u dorosłych pacjentów po przeszczepieniu nerek, z celem zapobieżenia odrzutowi przeszczepionego narządu. Lek ten jest preferowany szczególnie dla pacjentów o wysokim ryzyku odrzutu narządu, jak również dla tych, którzy nie tolerują innych leków immunosupresyjnych. Działanie Belatacept polega na blokowaniu sygnałów aktywujących limfocyty T, które mają kluczową rolę w odrzucaniu przeszczepionych narządów.

Belatacept - jak stosować, dawkowanie

Belatacept jest podawany dożylnie, najczęściej w cyklach 4-tygodniowych. Pierwszą dawkę leku wlewa się w ciągu 24 godzin po przeszczepieniu, następnie dawkowanie jest dostosowywane do stanu pacjenta, najczęściej zgodnie z zaleceniem lekarza transplantologa. W trakcie terapii lekami immunosupresyjnymi, jak Belatacept, pacjenci powinni być regularnie monitorowani pod kątem funkcji przeszczepionego narządu, stanu ogólnego oraz ewentualnych działań niepożądanych.

Belatacept - przeciwwskazania

Belatacept nie powinien być stosowany przez pacjentów z ciężkimi infekcjami lub z chorobami nowotworowymi. Częstym przeciwwskazaniem do stosowania tej substancji czynnej jest także uczulenie na Belatacept lub jakikolwiek składnik leku. Ponadto, pacjenci otrzymujący terapię Belatacept powinni unikać szczepionek żywych, ponieważ może to prowadzić do poważnych infekcji.

Belatacept - interakcje z lekami

Belatacept, jako lek immunosupresyjny, może nasilać działanie innych leków tego typu, których działanie jest skierowane na hamowanie odpowiedzi immunologicznej. Możliwa jest też interakcja z lekami przeciwwirusowymi, przeciwbakteryjnymi czy przeciwgrzybicznymi. Przed rozpoczęciem terapii Belatacept, pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Belatacept - skutki uboczne

Podobnie jak większość leków immunosupresyjnych, Belatacept może powodować szereg skutków ubocznych. Do najczęstszych należą: zakażenia, anemia, biegunka, nudności, bóle brzucha. Zdarzają się również reakcje alergiczne, które mogą być poważne, do skrajnej postaci wstrząsu anafilaktycznego. Leczenie Belataceptem wymaga regularnych badań kontrolnych i stałego monitoringu stanu zdrowia pacjenta.

Leki zawierające tę substancję

proszek do sporz. konc. roztw. do inf.
250 mg - fiol. + strzyk.

Lek immunosupresyjny. Belatacept, selektywny bloker kostymulacji, jest rozpuszczalnym białkiem fuzyjnym złożonym ze zmodyfikowanej domeny zewnątrzkomórkowej antygenu-4 związanego z ludzkim limfocytem...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl