PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Bedaquiline

Bedaquilina – wskazania

Bedaquilina jest antybiotykiem o działaniu przeciwgruźliczym, stosowanym w terapii lekoopornej gruźlicy (TB-DR). Jest to pierwszy w swoim rodzaju lek, dedykowany specjalnie na lekooporne formy gruźlicy, zwłaszcza dla pacjentów z wielolekooporną (MDR-TB) i ekstensywnie lekooporną (XDR-TB) gruźlicą. Zastosowanie bedaquiliny jest zalecane w sytuacjach, gdy alternatywne opcje leczenia są nieskuteczne, niedostępne lub nietolerowane przez pacjenta.

Bedaquilina – jak stosować, dawkowanie

Bedaquilina jest dostępna w formie tabletek. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dawkowanie bedaquiliny u dorosłych obejmuje fazę intensywną trwającą 2 tygodnie, podczas której podaje się 400 mg raz dziennie. Po fazie intensywnej następuje faza podtrzymująca – przez 22 tygodnie podaje się 200 mg trzy razy w tygodniu. Bedaquilina powinna być zawsze stosowana w połączeniu z innymi lekami przeciwgruźliczymi.

Bedaquilina – przeciwwskazania

Bedaquilina jest przeciwwskazana u pacjentów z hipersensytywnością na składnik leku. Z powodu możliwości akumulacji leku oraz ryzyka nefrotoksyczności, nie jest zalecana dla pacjentów z ciężką niewydolnością nerek. Bedaquiliny nie powinni stosować również pacjenci z ciężkimi zaburzeniami rytmu serca.

Bedaquilina – interakcje z lekami

Interakcje lekowe mogą wystąpić podczas jednoczesnego przyjmowania bedaquiliny z lekami wpływającymi na działanie izoenzymów cytochromu P450 – szczególnie CYP3A4. Bedaquilina nie powinna być stosowana jednocześnie z lekami, które silnie indukują CYP3A4, takimi jak ryfampicyna.

Bedaquilina – skutki uboczne

Do najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych bedaquiliny należą nudności, biegunka i bóle stawów. Może dochodzić do zaburzeń rytmu serca i hepatotoksyczności. Lek może wpływać na wyniki testów funkcji wątroby. W związku z ryzykiem działań niepożądanych wymagane jest regularne monitorowanie stanu pacjenta.

Leki zawierające tę substancję

tabl.
100 mg - 188 szt.

Lek przeciwprątkowy. Wybiórczo hamuje syntetazę ATP prątków, kluczowy enzym biorący udział w wytwarzaniu energii Mycobacterium tuberculosis. Zahamowanie syntetazy ATP skutkuje działaniem bakter...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl