Asenapine
Asenapine - wskazania
Substancja czynna Asenapine charakteryzuje się wszechstronnym profitem działania w terapii zaburzeń psychicznych. Ma znaczące zastosowanie w leczeniu manii, bądź stanów mieszanym występujących w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej. Zaproponowana jest również jako terapia u pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii, dla których jest to alternatywa do innych leków przeciwpsychotycznych.
Asenapine - jak stosować, dawkowanie
Dawkowanie preparatów zawierających Asenapine jest ściśle zależne od rodzaju i nasilenia objawów choroby, a także indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie. Dla dorosłych pacjentów z manią w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej, zalecana początkowa dawka wynosi zwykle 10 mg dwukrotnie na dobę, natomiast w schizofrenii dawka ta wynosi od 5 mg do 10 mg podawanych dwa razy na dobę. Lek stosuje się podjęzykowo i nie należy go połykać czy żuć.
Asenapine - przeciwwskazania
Asenapine jest przeciwwskazane u pacjentów z alergią na składniki leku. Nie powinno być stosowane u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. Znane interakcje obejmują wpływ na skuteczność leków z grupy inhibitorów MAO. U pacjentów z cukrzycą, lek może utrudniać kontrolę glikemii. Nie jest zalecane stosowanie leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią bez konsultacji z lekarzem.
Asenapine - interakcje z lekami
Asenapine może oddziaływać z lekami takimi jak fluwoksamina, paroksetyna, kinidyna, rytonawir, itraokonazol, klarutromycyna i nefazodon. Współistnienie terapii z tymi lekami może zwiększyć stężenie Asenapine w surowicy krwi, powodując zwiększenie skutków ubocznych. Również konsumpcja alkoholu jest niewskazana podczas terapii Asenapine.
Asenapine - skutki uboczne
Podobnie jak większość leków o działaniu przeciwpsychotycznym, Asenapine może wywoływać szereg różnorodnych działań niepożądanych. Do najczęściej napotykanych należą: senność, zawroty głowy, niepokój, przyrost masy ciała oraz uczucie suchości w ustach. U niektórych pacjentów mogą jeszcze wystąpić zaburzenia mowy, smaku, drżenia obwodowe czy zmiany ciśnienia krwi. Zawsze zalecana jest konsultacja z lekarzem w razie zaobserwowania jakichkolwiek niepożądanych objawów.
Leki zawierające tę substancję
5 mg - 60 szt.
Lek przeciwpsychotyczny. Mechanizm działania asenapiny nie został w pełni poznany, jednak jej farmakologia receptorowa sugeruje, że skuteczność asenapiny jest związana ze skojarzonym działaniem antago...