🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Aminolevulinic acid

Aminolevulinic acid - wskazania

Kwas aminolewulinowy jest substancją czynną, która znajduje zastosowanie w leczeniu aktynicznych keratoz, diagnostyce oraz leczeniu niektórych form raka. Ten światłoczuły związek, po wniknięciu do komórek, jest przekształcany w porfiryny, które pod wpływem światła emitują fluorescencję. Stosuje się go więc w terapii fotodynamicznej, pozwalając na identyfikację i destrukcję zmienionych patologicznie komórek.

Aminolevulinic acid - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie kwasu aminolewulinowego będzie zależne od schorzenia oraz formy produktu leczniczego. W przypadku terapii aktynicznych keratoz aplikuje się go miejscowo na skórę, a następnie po kilku godzinach naświetla się światłem. Dawkę oraz plan naświetlania powinien ustalić specjalista. Podobnie podczas leczenia wybranych nowotworów - specjalista ustala dawkowanie i ilość zabiegów naświetlania.

Aminolevulinic acid - przeciwwskazania

Stosowanie kwasu aminolewulinowego jest przeciwwskazane u osób z nadwrażliwością na tę substancję. Substancja ta jest także przeciwwskazana u osób z porfirią, chorobą genetyczną zwiazaną z zaburzeniem metabolizmu porfiryn. Przeciwwskazane jest również stosowanie produktów z kwasem aminolewulinowym na skórze z aktywnymi procesami zapalnymi lub zakaźnymi.

Aminolevulinic acid - interakcje z lekami

Kwas aminolewulinowy może interakować z niektórymi lekami. Substancje zwiększające wrażliwość na światło, jak m.in. tetracykliny, mogą nasilać efekty światłoczułości. W przypadku konieczności jednoczesnego stosowania tych grup leków, konieczne jest konsultowanie dawki i planu terapii z lekarzem.

Aminolevulinic acid - skutki uboczne

Po zastosowaniu kwasu aminolewulinowego mogą wystąpić efekty uboczne związane z terapią fotodynamiczną. Najczęściej obserwuje się zaczerwienienie, obrzęk, pieczenie oraz świąd skóry. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić objawy ogólne, takie jak gorączka, dreszcze czy ból głowy. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

żel
78 mg/g - tuba 2 g

Lek przeciwnowotworowy, środek uwrażliwiający stosowany w terapii fotodynamicznej/naświetlaniu. Po nałożeniu miejscowym kwasu 5-aminolewulinowego substancja jest metabolizowana do protoporfiryny IX, s...

proszek do sporz. roztw. doustnego
30 mg/ml - fiolka 1,5 g

5-ALA jest naturalnym biochemicznym prekursorem hemu, metabolizowanym podczas szeregu reakcji enzymatycznych do fluoryzujących porfiryn, szczególnie PPIX. Synteza 5-ALA jest regulowana przez wewnątrzk...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl