PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Rota virus vaccine

Vakcyna przeciw wirusowi Roty - wskazania

Vakcyna przeciw wirusowi Roty jest stosowana w celu zapobiegania ostrym zakażeniom przewodu pokarmowego, które mogą prowadzić do ciężkich biegunek i odwodnienia. Głównie dedykowana jest dzieciom do drugiego roku życia, jako że to właśnie one najczęściej są narażone na infekcje wywoływane przez wirusa Roty. Często pojawia się w schematach szczepień zalecanych przez centralne organy zdrowia. Wskazaniem do podania szczepionki jest niewystąpienie jeszcze infekcji. Wartościowe jest również uodpornienie osób mających styczność z dziećmi, by tym samym chronić najmłodszych przed zakażeniem.

Vakcyna przeciw wirusowi Roty - Jak stosować, dawkowanie

Vakcyna przeciwko wirusowi Roty podawana jest doustnie, zazwyczaj w formie dwóch lub trzech dawek, w zależności od konkretnego preparatu. Przerwa między dawkami powinna wynosić co najmniej cztery tygodnie. Pierwsza dawka powinna być podana pomiędzy 6 a 14 tygodniem życia. Ostateczną, niezależnie od wielodawkowości preparatu, należy podać przed końcem 24 tygodnia życia. Szczepionkę podaje się bezpośrednio do ust dziecka.

Vakcyna przeciw wirusowi Roty - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podania szczepionki przeciwko wirusowi Roty jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Nie powinna być stosowana u dzieci z niedoborem odporności, na przykład u dzieci z SCID (selektywnym niedoborze przeciwciał). Nie zaleca się również podawania szczepionki dzieciom, które przebyły ciężką reakcję alergiczną po wcześniejszym podaniu tej szczepionki.

Vakcyna przeciw wirusowi Roty - interakcje z lekami

Brak jest potwierdzonych informacji o interakcjach szczepionki przeciw wirusowi Roty z innymi preparatami. Jednak zawsze zaleca się informowanie lekarza o wszystkich porównywanych lekach. Szczepionka może być podawana równocześnie z innymi szczepionkami zgodnie z zaleceniami miejscowych programów szczepień.

Vakcyna przeciw wirusowi Roty - skutki uboczne

Zabieg jest na ogół bezpieczny, ale jak każda inna szczepionka, może powodować skutki uboczne. Najczęściej obserwowanymi reakcjami są ból brzucha, wymioty i gorączka. Rzadziej może dojść do biegunki. Zgłaszane były również pojedyncze przypadki keeratoconjunctivitis sicca, czyli zespołu suchego oka. Wszystkie opisane powyżej reakcje są jednak przejściowe i ustępują same.

Leki zawierające tę substancję

zaw. doustna
- doustny aplikator 1,5 ml

Szczepionka do czynnego uodparniania przeciwko zakażeniom wywołanym przez rotawirus. W badaniach klinicznych wykazano skuteczność przeciw występowaniu zapalenia żołądka i jelit wywołanego przez rotawi...

roztw. doustny
- tubka 2 ml

Szczepionka przeciw rotawirusowi (żywa). Mechanizm immunologicznego działania szczepionki zapobiegającej wystąpieniu zapalenia żołądka i jelit wywołanego zakażeniem rotawirusem nie jest całkowicie poz...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl