PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Agalsidase alfa

Agalsidase alfa - wskazania

Agalsidase alfa jest terapią enzymatyczną stosowaną u pacjentów cierpiących na chorobę Fabry'ego - genetycznie uwarunkowaną, rzadką chorobę. Czynna substancja ta jest de facto rekombinantowym enzymem, mającym na celu zastępować niedobór enzymu alfa-galaktozydazy A w organizmie pacjenta, który to niedobór powoduje akumulację sfingolipidów w różnego typu komórkach organizmu.

Agalsidase alfa - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie agalsidase alfa zależy od masy ciała pacjenta, a typowa dawka wynosi 0.2 mg/kg ciała, podawana dożylnie co dwa tygodnie. Samo aplikowanie leku powinno być dokonane przez lekarza lub specjalnie przeszkoloną pielęgniarkę. Cały proces infuzji trwa zazwyczaj około 40 minut.

Agalsidase alfa - przeciwwskazania

Agalsidase alfa nie powinno być stosowane u pacjentów z ciężkimi reakcjami alergicznymi na tę substancję czynną lub którykolwiek z dodatkowych składników leku. Dodatkowo, leczenie powinno być prowadzone z ostrożnością u pacjentów z zaawansowaną chorobą nerek.

Agalsidase alfa - interakcje z lekami

Jak dotąd nie opisano znaczących interakcji między agalsidase alfa a innymi lekami. Jest to jednak terapia specjalistyczna, więc istotne jest, aby informować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach.

Agalsidase alfa - skutki uboczne

Najczęściej obserwuje się reakcje związane z infuzją takie jak zaczerwienienie, obrzęk, gorączka czy zawroty głowy. W rzadkich przypadkach mogą występować poważne reakcje alergiczne. Ryzyko i ciężkość działań niepożądanych mogą być zredukowane dzięki odpowiedniemu monitorowaniu i odpowiedzi na pierwsze symptomy podczas infuzji agalsidase alfa.

Leki zawierające tę substancję

konc. do sporz. roztw. do inf.
1 mg/ml - fiol. 3,5 ml

Choroba Fabry’ego jest zaburzeniem polegającym na spichrzaniu glikosfingolipidów, spowodowanym niedoborem aktywności enzymu lizosomalnego α-galaktozydazy A, co prowadzi do kumulacji globot...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl