🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Ferric hydroxide polymaltose complex

Ferric hydroxide polymaltose complex - wskazania

Ferric hydroxide polymaltose complex, związek żelaza trójwartościowego z polimaltozą, jest używany głównie w leczeniu anemii z niedoboru żelaza. Przydatny jest również w leczeniu niedokrwistości wywołanej przewlekłą chorobą nerek. Ze względu na swoją zdolność do zwiększania poziomu hemoglobiny, jest niezbędny, jeżeli doszło do gwałtownego spadku poziomu żelaza, dla przykładu w wyniku krwotoku, obfitej miesiączki lub w fazie rekonwalescencji.

Ferric hydroxide polymaltose complex - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie zależy od stopnia niedoboru żelaza w organizmie, a optymalną dawkę powinien określić lekarz. Najczęściej zalecany schemat dawkowania to jedna tabletka zawierająca 100 mg żelaza trójwartościowego raz dziennie. Lek można przyjmować o każdej porze dnia, niezależnie od posiłku. Leczenie w przypadku niedoboru żelaza powinno trwać do kilku miesięcy, w zależności od stopnia niedoboru.

Ferric hydroxide polymaltose complex - przeciwwskazania

Ferric hydroxide polymaltose complex nie powinien być stosowany w przypadku nadwrażliwości na którekolwiek składniki preparatu. Należy unikać jego stosowania, jeżeli stwierdzono nadmiar żelaza w organizmie, choroby związane z nadmiarem żelaza, np. hemochromatoza, talasemia, czy też anemia niezwiązana z niedoborem żelaza. Uważać powinni również chorzy na zapalenie jelita grubego lub cierpiący na choroby przewodu pokarmowego.

Ferric hydroxide polymaltose complex - interakcje z lekami

Ferric hydroxide polymaltose complex może wpływać na skuteczność niektórych leków. Jego stosowanie powinno być skoordynowane z lekiem na niedokrwistość czy przemęczenie. Zwiększa skuteczność suplementów witaminy C, z jednej strony, może jednak obniżać skuteczność antybiotyków tetracyklinowych i chinolonowych, a także leków zawierających lewodopę i karbidopę. Zawsze przed rozpoczęciem terapii, należy skonsultować z lekarzem wszystkie przyjmowane obecnie leki.

Ferric hydroxide polymaltose complex - skutki uboczne

Jak każdy lek, również Ferric hydroxide polymaltose complex, może wywołać pewne reakcje niepożądane. Do najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych należą zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, ból brzucha, zaparcia lub biegunka. Czasem mogą wystąpić Hiperferritinemia, a u niektórych pacjentów zmiany apetytu. Rzadziej zgłaszane są również reakcje alergiczne, takie jak wysypka skórna, świąd czy obrzęk naczynioruchowy.

Leki zawierające tę substancję

tabl. do żucia
100 mg Fe 3+ - 30 szt.

Organiczny związek żelaza (III) w postaci kompleksu z polimaltozą. Kompleks ten nie wykazuje właściwości utleniających, tak jak to ma miejsce w przypadku soli żelaza (II). Jest wchłaniany z przewodu p...

syrop
50 mg Fe 3+/5 ml - but. 100 ml

Organiczny związek żelaza (III) w postaci kompleksu z polimaltozą. Kompleks ten nie wykazuje właściwości utleniających, tak jak to ma miejsce w przypadku soli żelaza (II). Jest wchłaniany z przewodu p...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl