PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Terlipressin acetate

Terlipressin acetate - wskazania

Terlipressin acetate jest syntetycznym analogiem wazopresyny stosowanym głównie w leczeniu ostrej niewydolności nerek. W medycynie klinicznej, jest często stosowany do leczenia hipotensji oraz krwawienia z żylaków przełyku spowodowanych marskością wątroby. Techniką sprzyjającą kurczliwości naczyń krwionośnych, przyspiesza powrót nerek do normalnego funkcjonowania. Poprzez wysuszenie naczyń krwionośnych żylaków przełyku, zniwelować możemy krwawienie.

Terlipressin acetate - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie terlipressin acetate jest ściśle zależne od stanu pacjenta i powinno być ustalane przez lekarza prowadzącego. Na ogół zalecane jest podawanie substancji za pomocą dożylnych wlewów ciągłych lub interwałowych. Przy leczeniu niewydolności nerek stosowane są dawki od 1mg do 2mg co 4 do 6 godzin. W przypadku krwawienia z żylaków, dawkowanie może być istotnie wyższe, nawet do 2mg co 4 godziny, bez przekroczenia dobowej dawki 10mg.

Terlipressin acetate - przeciwwskazania

Terlipressin acetate przeciwwskazany jest u pacjentów z nadwrażliwością na vasopressinę lub inne składniki leku. Również nie jest zalecany dla osób ze schorzeniami naczyń krwionośnych, chorobami układu krążenia, niewydolnością serca, dna moczanową, ciężkim niewyrównanym cukrzycą, chorobą Addisona czy przewlekłą niewydolnością nerek. Zawsze powinno konsultować się ze specjalistą przed użyciem leku.

Terlipressin acetate - interakcje z lekami

Terlipressin acetate ze względu na swoje intensywne działanie kurczliwe może nasilać działanie innych leków kurczliwych naczyń krwionośnych. Należy zwrócić uwagę na to, że nie powinien być stosowany łącznie z lekami obniżającymi ciśnienie krwi, co może prowadzić do nieprzewidywalnych skutków. Należy też uważać na interakcje z lekami moczopędnymi oraz glikokortykosteroidami.

Terlipressin acetate - skutki uboczne

Do szeregu skutków ubocznych wywoływanych przez terlipressin acetate należą: zaburzenia rytmu serca, obniżenie poziomu sodu we krwi, bóle brzucha, nudności, wymioty czy skurcze mięśni. Należy zwrócić uwagę na objawy takie jak skurcze mięśni oraz zaburzenia widzenia, które mogą wskazywać na zbyt niski poziom sodu we krwi. Każdorazowo, pojawiające się skutki uboczne należy zgłosić bezpośrednio specjaliście.

Leki zawierające tę substancję

roztw. do wstrz.
1 mg/8,5 ml - 5 amp. 8,5 ml

Syntetyczna pochodna wazopresyny, naturalnego hormonu tylnego płata przysadki mózgowej. Początkowo terlipresyna wywiera działanie własne, ale w wyniku rozkładu enzymatycznego ulega przekształceniu do...

roztw. do wstrz.
0,2 mg/ml - 5 fiol. 5 ml

Syntetyczna pochodna wazopresyny, naturalnego hormonu tylnego płata przysadki mózgowej. Terlipresyna hamuje nadciśnienie wrotne, powodując jednocześnie zmniejszenie przepływu krwi w naczyniach krążeni...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl