🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Zolmitriptan

Zolmitriptan - wskazania

Zolmitriptan jest lekiem z grupy triptanów, wykorzystywanym w celu łagodzenia objawów migreny. Jego podstawowym zadaniem jest zwężanie poszerzonych naczyń krwionośnych w mózgu, które często są przyczyną bólu głowy i innych dolegliwości towarzyszących migrenie. Stosowanie Zolmitriptanu jest zalecane jedynie w przypadku stwierdzonej migreny i nie powinno być stosowane profilaktycznie na wypadek jej wystąpienia. Jednocześnie substancja ta nie ma zastosowania w leczeniu innych typów bólów głowy.

Zolmitriptan - jak stosować, dawkowanie

Zolmitriptan jest dostępny w formie tabletek i aerozolu do nosa. Dawkowanie jest zależne od natężenia objawów, jednak z reguły rozpoczyna się od najmniejszej możliwej dawki, którą następnie dostosowuje się do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zwykle stosuje się 2.5mg do 5mg leku w pierwszym etapie, a kolejne dawki są możliwe po upływie co najmniej dwóch godzin. Maksymalna dawka dobowa to 10mg. W przypadku osób w zaawansowanym wieku oraz osób z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby dawki mogą być indywidualnie dostosowane.

Zolmitriptan - przeciwwskazania

Zolmitriptan nie powinien być stosowany w przypadku występowania nadwrażliwości na którąkolwiek substancję zawartą w produkcie. Substancja ta jest również przeciwwskazana dla osób z niektórymi chorobami serca, niewydolnością wątroby, ciśnieniem krwi powyżej normy, a także dla osób po zawale serca czy udarze mózgu. Szczególną ostrożność powinni zachować również pacjenci z ryzykiem rozwinięcia zespołu serotoniny.

Zolmitriptan - interakcje z lekami

Zolmitriptan może oddziaływać z niektórymi lekami, co skutkować może wzrostem ryzyka działań niepożądanych, czy zmniejszeniem efektywności działania leku. Dotyczy to między innymi leków, które zwiększają aktywność serotoniny oraz niektóre antybiotyki i leki przeciwdepresyjne. Warto zaznaczyć, że przed rozpoczęciem stosowania leku powinno nastąpić konsultowanie z lekarzem bądź farmaceutą.

Zolmitriptan - skutki uboczne

Podczas stosowania Zolmitriptanu mogą wystąpić skutki uboczne, wśród których najczęściej obserwuje się uczucie zmęczenia, zawrotów głowy oraz bóle w klatce piersiowej. Mniej częste, ale równie poważne skutki to wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca czy nawet zawał serca. Ponadto może wystąpić nadwrażliwość, objawiająca się wysypką, pokrzywką, świądem skóry czy obrzękami. W przypadku stwierdzenia u siebie powyższych objawów niepożądanych, konieczne jest niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl. uleg. rozpad. w j. ustnej
2,5 mg - 2 szt.

Selektywny agonista naczyniowych receptorów 5HT1B/1D, które są odpowiedzialne za skurcz naczyń. Wykazuje duże powinowactwo do ludzkich rekombinowanych receptorów 5HT1B i 5HT...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl