Ziprasidone
Ziprasidone – wskazania
Ziprasidone to typowy neuroleptyk podawany w leczeniu schizofrenii i manii związanej z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym. Ten lek działa poprzez przywrócenie równowagi pewnych naturalnych substancji (neuroprzekaźników) w mózgu. Ziprasidone jest często używany, jeżeli inne leki nie były skuteczne. Lekarz może zaproponować stosowanie Ziprasidone w innych przypadkach, na przykład w leczeniu zaburzeń impulsywnych i agresji.
Ziprasidone – jak stosować, dawkowanie
Ziprasidone jest dostępny w formie kapsułek i podawany doustnie, zwykle dwa razy na dobę z jedzeniem. Zalecane dawki zależą od stanu pacjenta. Dawka początkowa często wynosi 20 mg na dobę i może być stopniowo zwiększana. Dawkę i harmonogram dawkowania powinien zawsze ustalić lekarz, biorąc pod uwagę indywidualną tolerancję i efekty terapeutyczne u pacjenta. Nie należy samodzielnie modyfikować dawkowania ani przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem.
Ziprasidone – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania Ziprasidone jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Nie powinien być stosowany w przypadku niektórych schorzeń serca, takich jak skłonność do arytmii, niewydolność serca czy niedawno przebyty zawał serca. Pacjenci z zaburzeniami elektrolitowymi, takimi jak hipokaliemia czy hipomagnezemia, również powinni uważnie dobierać lek. Ziprasidone nie jest zalecane u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Ziprasidone – interakcje z lekami
Ziprasidone może wchodzić w interakcje z różnymi innymi lekami. Przykłady to leki na padaczkę, przeciwarytmiczne, niektóre antybiotyki i antydepresanty. Także grapefruit i soki z tego owocu mogą wpływać na działanie Ziprasidone. Interakcje mogą zmienić sposób, w jaki leki działają lub zwiększyć ryzyko poważnych skutków ubocznych. Przed rozpoczęciem leczenia Ziprasidone ważne jest, aby informować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach.
Ziprasidone – skutki uboczne
Podobnie jak każdy lek, Ziprasidone może wywoływać skutki uboczne. Niektóre z najczęstszych to zawroty głowy, senność, nudności i sucha usta. Jest też szereg skutków ubocznych występujących rzadziej, które mogą stanowić powód do rozważenia przerwania terapii. Należą do nich niepokój, trudności z połykaniem, objawy grypopodobne, niewyraźne widzenie, drżenie i dreszcze. Przy każdym niepokojącym objawie należy skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
40 mg - 56 szt.
Lek przeciwpsychotyczny. Zyprazydon wykazuje duże powinowactwo do receptorów dopaminergicznych typu 2 (D2) i wyraźnie większe powinowactwo do receptorów serotoninergicznych typu 2A (5HT