Zaleplon
Zaleplon – wskazania
Zaleplon jest lekiem z grupy hipnotyków i służy do krótkotrwałego leczenia bezsenności. Jest to substancja czynna o działaniu przeciwlękowym, przeciwdrgawkowym oraz uspokajającym. Co więcej, Zaleplon skraca czas zapadania w sen oraz przedłuża jego trwanie, nie powodując jednak efektu tzw. "kaca farmakologicznego". Jest on wskazany dla osób z zaburzeniami snu powodującymi częste lub przedwczesne budzenia.
Zaleplon – jak stosować, dawkowanie
Zaleplon powinien być stosowany w najmniejszej skutecznej dawce i nie dłużej niż przez okres 2 tygodni. Zazwyczaj zalecana dawka wynosi 5-10 mg zażywana tuż przed snem lub po położeniu się do łóżka. Osoby starsze lub z zaburzeniem czynności wątroby powinny zaczynać leczenie od dawki 5 mg. Uwaga: nie należy przekraczać dawki 20 mg na dobę!
Zaleplon – przeciwwskazania
Stosowania Zaleplonu nie zaleca się osobom z ciężką niewydolnością wątroby, z zespołem apnei sennych oraz osobom, które wykazują nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie jest również wskazany dla osób poniżej 18 roku życia, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Zaleplon – interakcje z lekami
Zaleplonu nie powinno się łączyć z alkoholem oraz z niektórymi lekami, zwłaszcza tymi mającymi działanie hamujące ośrodkowy układ nerwowy, takimi jak leki nasenne, uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe czy niektóre antyhistaminiki. Wszelkie zmiany w leczeniu powinny być konsultowane z lekarzem.
Zaleplon – skutki uboczne
Podczas stosowania Zaleplonu mogą wystąpić niepożądane efekty uboczne, wśród których najczęściej obserwowane są: bóle głowy, uczucie zmęczenia, senność. Rzadziej mogą pojawiać się zaburzenia widzenia, zawroty głowy, kołołudzenia, amnezja, zaburzenia równowagi oraz zjawiska gastroenterologiczne.
Leki zawierające tę substancję
10 mg - 10 szt.
Lek nasenny z grupy pyrazolopirymidyny, strukturalnie odmienny od benzodiazepin i innych leków nasennych. Wiąże się selektywnie z receptorem benzodiazepinowym typu I. Zaleplon stosowany w dawce 10 mg...