PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Warfarin

Warfarin – wskazania

Warfarin to substancja czynna wykorzystywana głównie do profilaktyki i leczenia zakrzepicy i zatorów tętnic obwodowych, zakrzepicy żył powierzchownych i głębokich, zatorowości płucnej oraz w prewencji udaru mózgu. Preparaty zawierające warfarynę zaleca się również dla osób z migotaniem przedsionków czy mechanicznymi protezami zastawek serca. Jest to lek o działaniu przeciwkrzepliwym, który utrudnia koagulację krwi, zmniejszając tym samym ryzyko powstawania niepożądanych zakrzepów oraz zatorów.

Warfarin – jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie substancji warfarina zależy od wielu czynników, w tym cech pacjenta, takich jak wiek, masa ciała, dieta, czy obecność innych chorób i leków zażywanych jednocześnie. Warfarin należy stosować zawsze zgodnie z instrukcją lekarza. Początkowo zaleca się stosować warfarynę w dawkach 2,5-10 mg na dobę. Następnie dawkę dostosowuje się do wyników badania INR (międzynarodowy normalizowany wskaźnik), które powinno być wykonywane regularnie podczas trwania terapii.

Warfarin – przeciwwskazania

Ograniczenia w stosowaniu warfaryny dotyczą osób z chorobami krwotocznymi, ciężką niewydolnością wątroby bądź nerek, nadciśnieniem tętniczym, ciążą, niedoborem witaminy K, a także osób zażywających niektóre antybiotyki czy leki przeciwgrzybicze. Warfaryna nie jest zalecana dla pacjentów z tendencją do upadków czy urazów, które mogą prowadzić do krwotoków.

Warfarin – interakcje z lekami

Interakcje warfaryny z innymi lekami mogą wpływać na skuteczność działania warfaryny lub zwiększyć ryzyko powikłań. Do leków, które mogą interakcja z warfaryną, zalicza się m.in. niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwpadaczkowe czy leki zawierające johimbinę. Każdą zmianę w lekach pacjent powinien zgłaszać lekarzowi.

Warfarin – skutki uboczne

Najważniejszym potencjalnym efektem ubocznym stosowania warfaryny jest wzrost ryzyka krwotoków w tym krwawienie do przewodu pokarmowego czy mózgu. Inne możliwe skutki uboczne to niekomfortowe uczucie, ból brzucha, biegunka, zawroty głowy, wysypka. Ważne jest, aby pacjentom wyjaśnić, że jakiekolwiek objawy krwawienia, takie jak podbiegnięcia krwawe, krwotoki z nosa, krwiomocz, powinny być niezwłocznie zgłaszane lekarzowi.

Leki zawierające tę substancję

tabl.
3 mg - 100 szt.

Lek przeciwzakrzepowy. Działa przeciwzakrzepowo poprzez kompetycyjne blokowanie redukcji witaminy K oraz jej 2,3 epoksydu do witaminy KH2. Witamina KH2 jest konieczna, aby niektóre, zależne od witamin...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl