Vismodegib
Vismodegib – wskazania
Vismodegib to substancja czynna stosowana w leczeniu zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry (basalioma). Przeznaczona jest dla pacjentów dorosłych, u których chirurgia lub radioterapia są niewłaściwe. Jest to pierwszy lek dostępny dla tej grupy pacjentów. Polecany jest zwłaszcza w przypadku nowotworów nieresekcyjnych, czyli takich, które ze względu na swoje położenie lub rozległość są trudne do usunięcia chirurgicznie.
Vismodegib – jak stosować, dawkowanie
Vismodegib przyjmuje się doustnie w dawce 150 mg raz na dobę, niezależnie od posiłku. Lek jest dostępny w postaci kapsułek. Leczenie trwa do momentu progresji nowotworu lub do momentu, gdy korzyści z leczenia przestaną przeważać nad szkodliwością. Decyzję o długości leczenia i dawkowaniu podejmuje lekarz, który bierze pod uwagę stan pacjenta i skuteczność terapii.
Vismodegib – przeciwwskazania
Nie zaleca się stosowania leku u pacjentów z nadwrażliwością na vismodegib lub którykolwiek z pozostałych składników preparatu. Przeciwwskazane jest także stosowanie leku u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, gdyż vismodegib może wpływać na rozwój płodu i noworodka.
Vismodegib – interakcje z lekami
Zakazane jest jednoczesne stosowanie vismodegibu z lekami indukującymi CYP2C8, jak rifampicyna czy karbamazepina, co może prowadzić do zmniejszenia stężenia vismodegibu w surowicy. W przypadku konieczności jednoczesnego zastosowania tego rodzaju leków pacjent powinien być pod szczególnym nadzorem lekarza.
Vismodegib – skutki uboczne
Stosowanie vismodegibu może wiązać się z wystąpieniem niepożądanych skutków ubocznych. Najczęściej występują zmęczenie, odchudzanie, biegunka, zanik apetytu i mięśni, zaburzenia smaku, mdłości, zapalenie błony śluzowej nosa. Rzadziej występują skutki uboczne takie jak utrata włosów, skóra, nerki i oczu, a także zmniejszona sprawność narządu słuchu. W razie wystąpienia niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem.
Leki zawierające tę substancję
150 mg - 28 szt.
Lek przeciwnowotworowy, drobnocząsteczkowy inhibitor szlaku Hedgehog. Przekazywanie sygnałów szlakiem Hedgehog poprzez białko SMO prowadzi do aktywacji i lokalizacji w jądrze komórkowym czynników tran...