PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Verteporfin

Verteporfin - wskazania

Verteporfin to substancja czynna stosowana w leczeniu chorób oczu, zwłaszcza w terapii fotodynamicznej związanej z dystrofią plamki, międzynarodowym starzeniem się siatkówki i chorobą sercowo-naczyniową samej siatkówki. Substancja jest szczególnie skuteczna w stabilizowaniu, a czasem nawet odwracaniu utraty widzenia u pacjentów z mokrą postacią zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).

Verteporfin - jak stosować, dawkowanie

Stosowanie Verteporfiny odbywa się pod nadzorem lekarza, ponieważ musi być podana dożylnie. Dawkę Verteporfiny oblicza się na podstawie masy ciała pacjenta. Po podaniu leku chory na 15 minut powinien unikać światła dzienne. Następnie oko pacjenta jest narażone na działanie specjalnej lampy emitującej światło o specyficznej długości fali, co aktywuje lek. Terapia fotodynamiczna Verteporfiną jest zawsze dostosowywana indywidualnie.

Verteporfin - przeciwwskazania

Verteporfiny nie powinny stosować osoby uczulone na tę substancję lub inne składniki leku. Ponadto, jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężką chorobą wątroby. Przed rozpoczęciem leczenia Verteporfiną, pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach, a także o istniejących lub wcześniejszych problemach zdrowotnych.

Verteporfin - interakcje z lekami

Verteporfin może oddziaływać z innymi lekami, szczególnie tymi, które zwiększają wrażliwość na światło, takimi jak tetracykliny, sulfonamidy czy ketokonazol. Wszystkie leki przyjmowane przez pacjenta, w tym te dostępne bez recepty, powinny być zgłoszone lekarzowi przed rozpoczęciem terapii z użyciem Verteporfiny.

Verteporfin - skutki uboczne

Zabieg z użyciem Verteporfiny jest zazwyczaj dobrze tolerowany. Często występującymi skutkami ubocznymi są zaczerwienienie skóry, świąd i pieczenie skóry, zwlaszcza po ekspozycji na światło, ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne – jeśli pacjent zauważy jakiekolwiek niepokojące objawy, powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

proszek do sporz. roztw. do inf.
15 mg - 1 fiolka

Werteporfina, określana także jako monokwasy pochodne benzoporfiryny (BPD-MA) składa się z mieszaniny równie aktywnych izomerów BPD-MAC oraz BPD-MAD w stosunku 1:1. Jest stosowan...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl