Venetoclax
Venetoclax – wskazania
Venetoclax to skuteczna substancja czynna, która jest wykorzystywana do leczenia niektórych typów nowotworów krwotwórczych i układu limfatycznego. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej, zwłaszcza w przypadkach, gdy standardowe metody terapii okazały się nieskuteczne. Może być również stosowana w przypadku niektórych postaci białaczek limfoblastycznych lub w leczeniu chłoniaka rozlanego z dużych komórek B.
Venetoclax – jak stosować, dawkowanie
Venetoclax jest dostępny w formie tabletek i zwykle podaje się go raz dziennie. Substancja powinna być dostosowana do stanu zdrowia pacjenta i reakcji organizmu na terapię. Należy zwrócić uwagę, aby pamiętać o zażywaniu leku codziennie, co pomoże zapobiec oporności na terapię. Lek ten powinien być przyjmowany z posiłkiem.
Venetoclax – przeciwwskazania
Venetoclax może wywoływać interakcje z pewnymi innymi lekami, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Substancja jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na venetoclax. Przed rozpoczęciem terapii należy omówić z lekarzem wszystkie możliwe przeciwwskazania.
Venetoclax – interakcje z lekami
Venetoclax może wejść w interakcje z innymi lekami. Należą do nich niektóre leki przeciwgrzybiczne, przeciwhistaminowe, antybiotyki oraz niektóre leki stosowane w leczeniu HIV i AIDS. Konieczne jest dostosowanie dawki substancji czynnej lub zmiana schematu terapii podczas stosowania venetoclax.
Venetoclax – skutki uboczne
Potencjalne skutki uboczne po zastosowaniu venetoclaxu obejmują ból brzucha, biegunkę, nudności, wymioty, zmniejszenie apetytu, zmęczenie, zapalenie jamy ustnej czy zaparcia. Niemniej jednak ryzyko poważnych skutków ubocznych jest stosunkowo niewielkie, szczególnie w porównaniu do korzyści z terapii venetoclaxem.
Leki zawierające tę substancję
10 mg - 10 szt.
Wenetoklaks jest silnie działającym, selektywnym inhibitorem białka antyapoptotycznego Bcl-2. Nadekspresję Bcl-2 wykazano w komórkach przewlekłej białaczki limfocytowej (PBL), gdzie jest mediatorem pr...