🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Velpatasvir

Velpatasvir – wskazania

Velpatasvir jest jednym z składników stosowanych w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV). Jest on często stosowany w kombinacji z innymi składnikami aktywnymi, takimi jak sofosbuvir. Dzięki tej kombinacji, Velpatasvir skutecznie pozwala na uniemożliwienie replikacji wirusa HCV we krwi, co w efekcie prowadzi do jego eliminacji. Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami, substancja jest wskazana do stosowania we wszystkich genotypach HCV i we wszystkich stopniach zaawansowania choroby wątroby.

Velpatasvir – jak stosować, dawkowanie

Zazwyczaj, dawkowanie velpatasviru obejmuje przyjęcie jednej tabletki dziennie. Powinien być on przyjmowany przez dorosłych pacjentów razem z posiłkiem. Należy zwrócić uwagę, że zdecydować o dawkowaniu powinien zawsze lekarz, z uwzględnieniem kondycji pacjenta i genotypu wirusa HCV. Długość leczenia zależy od wielu czynników, ale zazwyczaj trwa 12 tygodni.

Velpatasvir – przeciwwskazania

Velpatasvir jest zazwyczaj dobrze tolerowany, jednak występują niektóre przeciwwskazania do jego stosowania. Należy pamiętać, że w przypadku ciężkiego uszkodzenia wątroby (klasa C wg skali Child-Pugh) jego stosowanie jest przeciwwskazane. Jest również przeciwwskazany u pacjentów uczulonych na velpatasvir lub jakikolwiek inny składnik zawarty w leku. Działanie substancji na płód i noworodka nie jest dokładnie poznane, stąd też podczas ciąży i karmienia piersią zaleca się konsultację z lekarzem.

Velpatasvir – interakcje z lekami

Velpatasvir może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Dotyczy to w szczególności antybiotyków, leków na AIDS/HIV oraz leków stosowanych w leczeniu grzybic. Należy unikać stosowania leków zawierających kwas mrówkowy, simeprevir i ombitasvir. Należy pamiętać, że interakcje lekowe mogą wpływać na efektywność leczenia i powodować poważne skutki uboczne.

Velpatasvir – skutki uboczne

Podczas leczenia velpatasvirem mogą wystąpić skutki uboczne. Typowe obejmują ból głowy, zmęczenie, bezsenność, nudności, biegunkę czy reakcje alergiczne skórne. Jest także możliwość wystąpienia poważniejszych skutków ubocznych, takich jak powiększenie wątroby i trudności z oddychaniem. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych symptomów, zaleca się natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl. powl.
400 mg+100 mg - 28 szt.

Lek przeciwwirusowy, zawierający dwie substancje czynne aktywne wobec wirusa zapalenia wątroby typu C. Sofosbuwir jest pan-genotypowym inhibitorem HCV NS5B RNA-zależnej polimerazy RNA, która ma p...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl