🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Triamcinolone

Triamcinolone - wskazania

Triamcinolon to syntetyczny glikokortykosteroid stosowany przede wszystkim ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne. Wskazania do zastosowania triamcynolonu obejmują szereg stanów, w których jest potrzebne tłumienie reakcji immunologicznej lub immunosupresja. Substancja ta jest wykorzystywana w terapii chorób autoimmunologicznych, zapalnych oraz alergicznych. Triamcinolon jest także stosowany w leczeniu niektórych rodzajów białaczki oraz do kontroli objawów niektórych rodzajów nowotworów, które powodują zwiększoną produkcję kortyzolu.

Triamcinolone - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie triamcynolonu zależy przede wszystkim od schorzenia, które ma być leczone. Związku tego używa się zarówno miejscowo, jak i systemowo. W przypadku stosowania dożylnego czy domięśniowego, zwykle stosuje się dawki od 40 do 80 mg/dzień, przy czym w cięższych stanach, jak ciężka astma oskrzelowa, dawki mogą być zwiększane. Terapię zawsze należy rozpoczynać od najmniejszej skutecznej dawki. Przy stosowaniu miejscowym, na skórę, nie stosuje się więcej niż 2 razy dziennie.

Triamcinolone - przeciwwskazania

Triamcinolonu nie powinno się stosować u pacjentów z zakażeniem grzybiczym, bakteryjnym lub wirusowym. Leków z triamcynolonem nie powinny stosować osoby z alergią na którąkolwiek substancję zawartą w preparacie. Inne przeciwwskazania obejmują onkologiczne schorzenia układu krwiotwórczego i oczywiście okres ciąży oraz karmienia piersią.

Triamcinolone - interakcje z lekami

Triamcynolon może zachodzić w interakcje z różnymi lekami, w tym z pewnymi lekami przeciwgrzybiczymi. Może on również zwiększyć ryzyko krwawienia, jeśli stosowany jest razem z lekami obniżającymi krzepliwość krwi. Ważne jest, aby lekarz był poinformowany o wszystkich lekach i suplementach, które pacjent przyjmuje.

Triamcinolone - skutki uboczne

Najczęściej spotykanymi skutkami ubocznymi podczas stosowania triamcynolony są objawy takie jak zawroty głowy, nudności, wymioty, nadmierna potliwość, depresja, zaburzenia snu oraz obrzęki. Bardzo rzadko mogą wystąpić poważniejsze działania niepożądane, takie jak zaburzenia nastroju, problemy z trawieniem czy zmiany masy ciała. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl.
4 mg - 20 szt. (2 blist.po 10 szt.)

Triamcynolon jest syntetycznym glikokortykosteroidem, fluorowaną pochodną prednizolonu o silnym działaniu przeciwzapalnym. Ma niewielkie działanie mineralokortykoidowe. Hamuje rozwój objawów zapalenia...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl