PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Ticagrelor

Ticagrelor - wskazania

Ticagrelor jest substancją czynną wykorzystywaną w lekach przeciwpłytkowych. Ma on na celu zapobieganie zatorom naczyniowym u pacjentów ze zdiagnozowanym zespołem wieńcowym lub stwierdzonymi epizodami niedokrwienia serca. Jest on również stosowany po zabiegach wirusowych, w tym po angioplastyce. Ma za zadanie zmniejszyć ryzyko nawrotów zawału serca oraz udarów.

Ticagrelor - jak stosować, dawkowanie

Standardowa dawka Ticagreloru wynosi dwie tabletki o mocy 90 mg dwa razy na dobę, przez pierwszy rok po epizodzie zespołu wieńcowego. Po tym okresie zazwyczaj zaleca się zmniejszenie dawki do jednej tabletki 60mg dwa razy na dobę. Ticagrelor powinien być zażywany doustnie, niezależnie od posiłków. W przypadku trudności z połykaniem tabletek, mogą one zostać rozdrobnione i wymieszane z wodą.

Ticagrelor - przeciwwskazania

Przeciwwskazane jest stosowanie Ticagreloru u osób z aktywnym krwotokiem, w tym krwawieniem z przewodu pokarmowego oraz u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby. Dodatkowo, nie zaleca się stosowania Ticagreloru u osób z przedawkowaniem kwasu acetylosalicylowego. Przeciwwskazane jest równoczesne stosowanie Ticagreloru z silnymi inhibitorami CYP3A4.

Ticagrelor - interakcje z lekami

Leki zawierające Ticagrelor mogą kolidować z innymi substancjami, w wyniku czego mogą wystąpić nieprzewidziane skutki uboczne. Do tych substancji należą m.in. silne inhibitory CYP3A4, takie jak ketokonazol, klaritromycyna i inne. U pacjentów zażywających leki przeciwpadaczkowe, takie jak fenobarbital, pewne leki przeciwgrzybicze, takie jak rifampicyna i rytonawir, zaleca się monitorowanie parametrów biochemicznych oraz ewentualna korekta dawkowania Ticagreloru.

Ticagrelor - skutki uboczne

Do najczęstszych działań niepożądanych Ticagreloru należą krwawienia, które mogą manifestować się w postaci krwi podczas plucia, krwi w moczu, krwotoku z nosa, błękitnego siniaka na ciele czy krwawienia z dziąseł. Inne potencjalne skutki uboczne obejmują bóle głowy, zawroty głowy, uczucie niepokoju, nudności, wymioty, biegunkę czy zapalenie jamy ustnej.

Leki zawierające tę substancję

tabl. powl.
60 mg - 56 szt.

Tikagrelor jest doustnym, bezpośrednio działającym, selektywnym i wiążącym się odwracalnie antagonistą receptora P2Y12, który zapobiega ADP-zależnej aktywacji i agregacji płytek związanej z receptorem...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl