Thrombin
Thrombin - wskazania
Thrombin, znane też jako trombina, jest enzymem proteolitycznym występującym naturalnie w organizmie człowieka, gdzie pełni ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. W medycynie stosuje się jej wydzieliny, głównie jako składnik produktów służących do zatrzymywania krwawień podczas zabiegów chirurgicznych. Thrombin jest również aktywnym składnikiem niektórych rodzajów plastrów hemostatycznych. Może być używany w sytuacjach, gdy tradycyjne metody kontroli krwawienia, takie jak szycie czy elektrokoagulacja, okazują się niewystarczające.
Thrombin - jak stosować, dawkowanie
Thrombin stosuje się pozaustrojowo w formie aerozolu, żelu lub jako składnik plastrów hemostatycznych, bezpośrednio na powierzchnię krwawiącego rany. Dawkowanie i jednoskę tego enzymu wskazywane jest w jednostkach Thrombin. Wybór formy preparatu, jego dawkowanie i czas zastosowania zależą przede wszystkim od miejsca, rodzaju i nasilenia krwawienia. Określa je zawsze lekarz or operujący chirurg.
Thrombin – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów zawierających Thrombin jest nadwrażliwość na tę substancję lub na jakikolwiek składnik preparatu. Thrombin nie powinien być stosowany do wstrzyknięć systemowych, iniekcji intranaczyniowych ani dla zwalczania krwawień z dużych naczyń krwionośnych. Nie jest zalecane stosowanie Thrombin w przypadku pacjentów z poważnymi zaburzeniami krzepnięcia.
Thrombin – interakcje z lekami
Na dzień dzisiejszy nie są znane interakcje Thrombin z innymi lekami. Mimo to zawsze warto poinformować lekarza o wszystkich zażywanych lekach, w tym również tych dostępnych bez recepty, jak również o wszelkich preparatach ziołowych czy suplementach diety.
Thrombin – skutki uboczne
Stosowanie Thrombin może powodować reakcje alergiczne, w tym pokrzywkę, duszność, obrzęk twarzy, języka, gardła lub górne drogi oddechowe. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek oznak reakcji alergicznej należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Powtórne stosowanie produktów z Thrombin może prowadzić do wytworzenia przeciwciał antytrombinowych, które mogą zmniejszyć skuteczność leczenia.
Leki zawierające tę substancję
400 j.m. - 5 amp. + rozp.
Trombina jest enzymem proteolitycznym katalizującym proces krzepnięcia krwi. Współdziała w ostatniej fazie procesu krzepnięcia tj. w przemianie fibrynogenu w fibrynę i wytworzeniu skrzepu. Preparat po...
,
- gąbka 9,5 x 4,8 cm
Hemostatyk do stosowania miejscowego. Preparat zawiera fibrynogen i trombinę w postaci suchej powłoki na powierzchni matrycy kolagenowej. W kontakcie z płynami fizjologicznymi, np. krwią, limfą lub ro...
, , ,
- zestaw do sporz. 4 ml produktu: 2 fiol. proszku + rozp. + zestaw do odtwarz. i nakład.
Działanie układu fibrynowego zapoczątkowuje ostatnią fazę fizjologicznego procesu krzepnięcia krwi. Przemiana fibrynogenu w fibrynę następuje w wyniku rozkładu fibrynogenu do monomerów fibryny i fibry...