🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Temazepam

Temazepam - wskazania

Temazepam jest benzodiazepiną - grupą leków działających na układ nerwowy, które mają właściwości uspokajające, przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe i miorelaksacyjne. Jej głównym wskazaniem jest krótkotrwałe leczenie bezsenności, która objawia się trudnościami w zasypianiu, nocnymi przebudzeniami czy wczesnym budzeniem się rano. Temazepam jest zalecany do stosowania na krótkich, od kilku dni do dwóch tygodni, bądź okazjonalnych kursach terapeutycznych. Pamiętać należy, że długotrwałe stosowanie Temazepamu może prowadzić do uzależnienia.

Temazepam - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie temazepamu powinno być indywidualnie dostosowane do potrzeb pacjenta, z uwzględnieniem, że minimalna skuteczna dawka powinna być stosowana przez jak najkrótszy okres. Standardową dawką dla dorosłych jest 10-20 mg przed snem. Zawsze należy konsultować dawkowanie temazepamu z lekarzem, gdyż dawka zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia pacjenta i inne leki przyjmowane przez pacjenta. Bezsenność powinna ustąpić po kilku dniach stosowania temazepamu. Jeśli nie, należy skonsultować się z lekarzem.

Temazepam - przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do stosowania Temazepamu są: nadwrażliwość na temazepam lub na którykolwiek z pozostałych składników leku, a także na inne benzodiazepiny, zespół bezdechu sennego, ciężkie niewydolności oddechowe, ciężka niewydolność wątroby oraz miastenia gravis. Nie jest zalecane stosowanie Temazepamu u pacjentów z historią alkoholizmu lub nadużywania leków. Jest przeciwwskazany u pacjentów poniżej 18 roku życia oraz u ciężarnych i karmiących piersią.

Temazepam - interakcje z lekami

Temazepam może interakcować z wieloma lekami, w tym z alkoholem, uspokajającymi, przeciwdrgawkowymi, lekami na zaburzeń snu oraz anestetykami. Temazepam w połączeniu z alkoholem może prowadzić do efektów sedacyjnych i depresji ośrodka oddechowego. Benzodiazepiny takie jak temazepam, mogą wzmacniać działanie leków przeciwpadaczkowych, a jednocześnie takie leki mogą zwiększać stężenie benzodiazepin w surowicy krwi.

Temazepam - skutki uboczne

Podobnie jak inne benzodiazepiny, temazepam może powodować skutki uboczne, w tym senność, zawroty głowy, utratę równowagi lub koordynacji, uczucie zmęczenia, zły nastrój, myśli samobójcze, problemy z pamięcią czy koncentracją, zaburzenia mowy, podwójne widzenie, nudności, wymioty, brak apetytu, bóle brzucha, suchość w ustach. Ważne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych po zażyciu temazepamu.

Leki zawierające tę substancję

tabl.
10 mg - 20 szt.

Lek należy do grupy pochodnych benzodiazepiny. Działa na wiele struktur OUN, przede wszystkim układ limbiczny i podwzgórze, czyli struktury związane z regulacją czynności emocjonalnych. Nasila hamując...

tabl.
10 mg - 20 szt.

Pochodna benzodiazepiny o działaniu nasennym, uspokajającym i przeciwlękowym. Temazepam wiąże się z receptorem benzodiazepinowego kompleksu receptora GABA-A i nasila działanie hamujące kwasu gamma-ami...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl