🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Teicoplanin

Teicoplanin - wskazania

Teicoplanin to antybiotyk z grupy glikopeptydów, stosowany w leczeniu ciężkich infekcji bakteryjnych. Został on specjalnie opracowany do zwalczania patogenów odpornych na inne antybiotyki. Substancja ta jest często zalecana w przypadku infekcji powodowanych przez Gram-dodatnie bakterie, w tym MRSA (Staphylococcus aureus oporny na metacylinę). Może być stosowany także w leczeniu bakteriemii (obecności bakterii we krwi) oraz infekcji skóry i tkanek miękkich, infekcji dróg moczowych, zapalenia wsierdzia i innych poważnych infekcji.

Teicoplanin - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie teicoplaniny jest ustalane indywidualnie na podstawie ciężkości infekcji i stanu pacjenta. Substancję tę podaje się zazwyczaj w postaci zastrzyków dożylnych lub domięśniowych. Dawkę należy dostosować także do wieku, wagi i stanu nerek pacjenta. W przypadku pacjentów z upośledzoną czynnością nerek, dawka leku musi być odpowiednio dostosowana. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących stosowania teicoplaniny.

Teicoplanin - przeciwwskazania

Teicoplanin nie powinien być stosowany u pacjentów, którzy są uczuleni na tę substancję czy inne glikopeptydy. Z dużą ostrożnością należy stosować teicoplanin u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz u osób starszych. W przypadku kobiet w ciąży, teicoplanina może być stosowana tylko wówczas, gdy konieczność leczenia przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu.

Teicoplanin - interakcje z lekami

Podobnie jak inne antybiotyki, teicoplanin może interakcje z innymi lekami. W szczególności należy zwrócić uwagę na równoczesne stosowanie leków nefrotoksycznych, jak aminoglikozydy czy diuretyki pętlowe, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z nerkami.

Teicoplanin - skutki uboczne

Mimo że teicoplanin jest zazwyczaj dobrze tolerowany, podobnie jak wszystkie leki, może powodować skutki uboczne. Najczęściej spotykane to: ból i zaczerwienienie w miejscu zastrzyku, wysypka skórna, biegunka, nudności, wyniszczenie. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne, włącznie z anafilaksją.

Leki zawierające tę substancję

proszek i rozp. do sporz. roztw. do wstrz. i (lub) inf.
200 mg - fiolka + rozp.

Antybiotyk glikopeptydowy. Teikoplanina hamuje wzrost wrażliwych bakterii poprzez wpływ na biosyntezę ściany komórkowej w miejscu odmiennym niż działają antybiotyki β-laktamowe. Gatunki zwykle wr...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl