PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Tannin

Tannin - wskazania

Tannin, zwany również garbnikiem, to naturalna substancja czynna o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Znajduje zastosowanie w postaci roztworów do płukań jamy ustnej, garstek oraz maści na stany zapalne skóry. Niekiedy używany jest również wewnętrznie, aby łagodzić dolegliwości gastryczne i jelitowe, takie jak biegunka czy zespół jelita drażliwego. Wykorzystywany jest także w leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Tannin - jak stosować, dawkowanie

Stosowanie tanninu zależy od formy leku i celu terapeutycznego. W przypadku płukanek jamy ustnej, zalecane jest użycie roztworu 2-3 razy dziennie. Maść z tanninem stosuje się 1-2 razy dziennie na obszarach zapalnych skóry. W przypadku stosowania doustnego, dawkowanie zależy od konkretnego produktu. Zawsze należy stosować tannin zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Tannin - przeciwwskazania

Tannin jest najczęściej dobrze tolerowany, jednak nie każda osoba może go stosować. Przeciwwskazania do stosowania tanninu to m.in. nadwrażliwość na tę substancję. W przypadku doustnego stosowania, przeciwwskazane jest równoczesne przyjmowanie tanninu z lekami zawierającymi żelazo, gdyż tannin znacznie ogranicza wchłanianie tego pierwiastka. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, powinny skonsultować stosowanie tanninu z lekarzem.

Tannin - interakcje z lekami

Tannin, szczególnie podany doustnie, może oddziaływać z niektórymi lekami. Może zmniejszać wchłanianie leków zawierających żelazo, pewne antybiotyki oraz leki zawierające alkaloidy. Zawsze powinno się informować lekarza lub farmaceutę o wszystkich stosowanych lekach przed rozpoczęciem terapii tanninem.

Tannin - skutki uboczne

Większość osób dobrze toleruje tannin. Jednak u niektórych osób może wywołać miejscowe podrażnienie, szczególnie przy użyciu do płukań jamy ustnej lub na skórę. W przypadku doustnego stosowania, możliwe skutki uboczne to nudności, biegunka, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, a w przypadku długotrwałego stosowania - osłabienie wydolności organizmu spowodowane upośledzeniem wchłaniania niektórych minerałów.

Leki zawierające tę substancję

czopki doodbytnicze
0,2 g+0,1 g+0,15 g - 10 szt. (2x5)

Preparat o działaniu ściągającym.

czopki doodbytnicze
200 mg+100 mg+150 mg - 10 szt.

Preparat o działaniu ściągającym, stosowany w leczeniu dolegliwości takich jak: ból, świąd, towarzyszący chorobie hemoroidalnej (guzkom krwawym). Lek łagodzi stany zapalne oraz podrażnienia błony śluz...

tabl.
500 mg - 20 szt.

Preparat stosowany tradycyjnie, którego skuteczność opiera się wyłącznie na długotrwałym stosowaniu i doświadczeniu. W świetle jelita białczan taniny ulega strawieniu uwalniając garbniki, które wykazu...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl