🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Somatropin

Somatropin – wskazania

Somatropin jest formą składnika ludzkiego hormonu wzrostu, stosowanym w terapii braku hormonu wzrostu, zarówno u dorosłych jak i dzieci. U dorosłych skutkiem niewystarczającej produkcji somatropiny może być zespół deficytów, które prowadzą do zaburzeń fizycznych i metabolicznych. U dzieci deficyt hormonu wzrostu objawia się zahamowaniem wzrostu. Somatropin jest także stosowany w leczeniu przewlekłej niewydolności nerek, zespołu Turnera oraz w Zespole Pradera-Williego, który dotyka dzieci i charakteryzuje się m. in. otyłością i zahamowaniem wzrostu.

Somatropin – jak stosować, dawkowanie

Stosowanie i dawkowanie somatropiny zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i powinno być regulowane pod nadzorem lekarza. Dawkowanie u dzieci z niedoborem hormonu wzrostu zwykle rozpoczyna się od 0.025 do 0.035 mg/kg/dzień. Dorośli zaczynają leczenie od niższej dawki, zazwyczaj 0.005 mg/kg/dzień, którą stopniowo zwiększa się, aż do maksymalnej dawki 0.01 mg/kg/dzień. Somatropin podaje się poprzez iniekcje podskórne.

Somatropin – przeciwwskazania

Somatropin nie powinien być stosowany u pacjentów z czynnym nowotworem. Przeciwwskazane jest także u osób z ostrym stanem krytycznym wynikającym z powikłań po operacjach chirurgicznych, po urazach multiple czy w zespole zaburzeń czynności dróg oddechowych. Ponadto, somatropin jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężkim niedoborem tarczycy.

Somatropin – interakcje z lekami

Somatropin może oddziaływać z innymi lekami, zwłaszcza przy jednoczesnym stosowaniu kortykosteroidów, które mogą hamować skuteczność somatropiny. Stosowanie somatropiny z jednoczesnym leczeniem insuliny może wymagać dostosowania dawek insuliny. Konieczne jest informowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, aby zapobiec potencjalnym interakcjom.

Somatropin – skutki uboczne

Podczas terapii somatropiną mogą wystąpić różne działania niepożądane. Do najczęstszych należą: bóle głowy, nudności, wymioty i zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Możliwe są także bóle stawów, obrzęk kończyn, zespół cieśni nadgarstka. W zależności od stanu pacjenta mogą pojawić się również objawy takie jak zmęczenie, osłabienie, reakcje w miejscu iniekcji.

Leki zawierające tę substancję

proszek i rozp. do sporz. roztw. do wstrz.
16 j.m. - 5,3 mg - fiolka 2-komorowa

Somatropina jest silnym hormonem metabolicznym, odgrywającym ważną rolę w przemianie tłuszczów, węglowodanów i białek. U dzieci z endogennym niedoborem hormonu wzrostu somatropina pobudza wzrost linio...

proszek i rozp. do sporz. roztw. do wstrz.
36 j.m. - 12 mg - fiolka 2-komorowa

Somatropina jest silnym hormonem metabolicznym, odgrywającym ważną rolę w przemianie tłuszczów, węglowodanów i białek. U dzieci z endogennym niedoborem hormonu wzrostu somatropina pobudza wzrost linio...

roztw. do wstrz.
5 mg/1,5 ml - 5 wkładów 1,5 ml

Ludzki hormon wzrostu wytwarzany w komórkach Escherichia coli metodą rekombinacji DNA. Somatropina jest silnie działającym hormonem, który odgrywa istotną rolę w metabolizmie lipidów, węglowoda...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl