🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Somatostatin

Somatostatyna - wskazania

Somatostatyna to peptydowy hormon wydzielany przez komórki neurosekrecyjne przewodu pokarmowego i neuronów ośrodkowego układu nerwowego. Syntetyczne analogi somatostatyny są wykorzystywane w terapii medycznej w leczeniu serii dolegliwości, w tym w chorobach przewodu pokarmowego, takich jak wrzody, krwawienia, zapalenie trzustki. Stosuje się je również w celu leczenia niektórych form nowotworu, takich jak guzy przysadki, rak trzustki, czy guzy neuroendokrynne.

Somatostatyna – jak stosować, dawkowanie

Zalecane dawki somatostatyny i jej analogów różnią się w zależności od schorzenia i jego nasilenia. Zazwyczaj są podawane dożylnie lub podskórnie, w dawkach od kilkudziesięciu do kilkuset mikrogramów na dobę, rozłożonych na kilka dawek. Zaleca się ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich przy stosowaniu tych leków, ze względu na możliwość wystąpienia poważnych skutków ubocznych przy przedawkowaniu.

Somatostatyna – przeciwwskazania

Zarówno naturalną somatostatynę, jak i jej analogi są zazwyczaj dobrze tolerowane przez pacjentów. Niemniej jednak, mogą pojawiać się pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Należą do nich: ciąża, karmienie piersią, niewydolność nerek i wątroby. Przeciwwskazane mogą być również inne schorzenia, które mogłoby zostać zakłócone przez wpływ somatostatyny, takie jak niektóre zaburzenia hormonalne czy zaburzenia rytmu serca.

Somatostatyna – interakcje z lekami

Somatostatyna i jej analogi mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, co może prowadzić do zmiany ich skuteczności czy nasilenia skutków ubocznych. Z tego powodu, przed rozpoczęciem kuracji tą substancją należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach – zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez niej.

Somatostatyna – skutki uboczne

Mimo ogólnie dobrej tolerancji ze strony pacjentów, somatostatyna i jej analogi mogą powodować skutki uboczne. Najczęściej są to dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego - ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka. Mogą również wystąpić objawy ze strony innych układów i narządów, takie jak ból głowy, zawroty, zmiany ciśnienia, reakcje alergiczne.

Leki zawierające tę substancję

proszek do sporz. roztw. do wstrz.
3 mg - amp. proszku + amp. rozp. 1 ml

Syntetyczny polipeptyd identyczny z somatostatyną - naturalnym neurohormonem. Występuje w komórkach nabłonkowych i włóknach nerwowych całego przewodu pokarmowego. W dawkach farmakologicznych hamuje cz...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl