🎉🏥 Cena promocyjna: 19 zł za e-konsultację medyczną 💰🛍️
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 49zł
PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Sirolimus

Sirolimus - wskazania

Sirolimus jest substancją immunosupresyjną, znaną również jako Rapamycyna. Głównym celem terapeutycznym tego leku jest zapobieganie odrzutu przeszczepionego narządu, w szczególności nerki, przez układ immunologiczny. Sirolimus może być również stosowany w leczeniu rzadko występującej choroby genetycznej zwanej Limfangioleiomiomatoza, która charakteryzuje się rozwojem guzów w płucach, nerkach oraz naczyniach limfatycznych.

Sirolimus - jak stosować, dawkowanie

Dawkowanie Sirolimusu jest zindywidualizowane i zależy od specyficznych warunków pacjenta, w tym od jego stanu zdrowia oraz innych leków, które są jednocześnie stosowane. Lek jest dostępny w formie tabletek do przyjmowania doustnie, zazwyczaj raz dziennie. Ważne jest regularne badanie poziomu Sirolimusu we krwi, aby zapewnić, że stężenie leku jest na odpowiednim poziomie. Należy przestrzegać instrukcji lekarza odnośnie dawkowania i nie przerywać terapii bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sirolimus - przeciwwskazania

Sirolimus nie powinien być stosowany u pacjentów z nadwrażliwością na jakikolwiek składnik leku. Pacjentom z ciężkimi chorobami wątroby lub chorobami płuc zaleca się ostrożne stosowanie Sirolimusu. Lek jest przeciwwskazany w ciąży, a kobiety w wieku prokreacyjnym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas terapii Sirolimusem. Funkcję nerek, wątroby oraz poziom cholesterolu we krwi należy monitorować podczas terapii.

Sirolimus - interakcje z lekami

Sirolimus może interakcjonować z wieloma innymi lekami, co może wpływać na skuteczność terapii lub zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Niektóre leki mogą zwiększać poziom Sirolimusu w organizmie, w tym niektóre antybiotyki i leki przeciwgrzybicze, na przykład erytromycyna czy itrakonazol. Leki obniżające poziom cholesterolu, takie jak atorwastatyna, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia powikłań nerkowych związanych ze stosowaniem Sirolimusu.

Sirolimus - skutki uboczne

Jak każdy lek, Sirolimus może powodować skutki uboczne. Do najczęściej zgłaszanych należą: ból głowy, ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty, zwiększenie cholesterolu i triglicerydów we krwi, wysypka, anemia, zmniejszenie liczby płytek krwi. W niektórych przypadkach Sirolimus może prowadzić do poważniejszych skutków ubocznych, takich jak zaburzenia czynności nerek, infekcje układu oddechowego, czy zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory. Każdy niepokojący objaw powinien być zgłoszony lekarzowi.

Leki zawierające tę substancję

tabl. drażowane
1 mg - 30 szt.

Wybiórczy lek immunosupresyjny. Syrolimus hamuje aktywację limfocytów T indukowaną przez większość czynników pobudzających, poprzez blokowanie wewnątrzkomórkowego przewodzenia sygnałów, zależnego i ni...

roztw. doustny
1 mg/ml - but. 60 ml+30 strzyk.

Wybiórczy lek immunosupresyjny. Syrolimus hamuje aktywację limfocytów T indukowaną przez większość czynników pobudzających, poprzez blokowanie wewnątrzkomórkowego przewodzenia sygnałów, zależnego i ni...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl