PlusRecepta.pl » Substancja czynna

Roflumilast

Roflumilast – wskazania

Roflumilast jest specyficznym inhibitorem fosfodiesterazy 4 (PDE4) o działaniu przeciwzapalnym, stosowanym głównie w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Substancja ta jest skierowana dla osób z ciężką POChP, u których występuje przewlekłe objawy zaostrzenia mimo stosowania innej terapii. Roflumilast jest szczególnie skuteczny u pacjentów z ciężką chorobą i przewlekłym kaszlem z produkcją śluzu, czyli chronicznym zapaleniem oskrzeli.

Roflumilast – jak stosować, dawkowanie

Roflumilast jest dostępny w formie tabletek, zazwyczaj stosowany raz na dobę. Standardowa dawka wynosi 500 mcg (1 tabletka) na dobę. Tabletkę należy połknąć w całości, najlepiej w stałych porach dnia, niezależnie od posiłków. Terapia roflumilastem jest długotrwała i konieczne jest regularne przyjmowanie leku. Zawsze należy stosować lek zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Roflumilast – przeciwwskazania

Roflumilast nie powinien być stosowany u pacjentów z uczuleniem na którąkolwiek substancje zawartą w tabletkach. Jest przeciwwskazany u osób z ciężką chorobą wątroby oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią, chyba że korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu. Pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich wcześniej występujących chorobach lub przyjmowanych lekach.

Roflumilast – interakcje z lekami

Interakcje pomiędzy roflumilastem, a innymi lekami mogą wpływać na skuteczność terapii i prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Niektóre leki, w tym ryfampicyna, fenobarbital, karbamazepina i fenytoina, mogą zmniejszyć skuteczność roflumilastu. Zawsze poinformuj lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach, które aktualnie przyjmujesz, aby uniknąć potencjalnych interakcji.

Roflumilast – skutki uboczne

Jak każdy lek, także roflumilast może powodować skutki uboczne, jednak nie u każdego one wystąpią. Najczęściej obserwowane są biegunka, utrata apetytu, nudności, bóle brzucha, bezsenność czy ból głowy. W przypadku wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych, trudności z oddychaniem lub depresji, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Leki zawierające tę substancję

tabl. powl.
500 µg - 30 szt.

Inhibitor PDE4, niesteroidowy lek przeciwzapalny. Mechanizm działania polega na hamowaniu PDE4, który jest głównym enzymem metabolizującym cAMP, występującym w komórkach strukturalnych oraz komórkach...



Wszelkie prawa zastrzeżone. PlusRecepta.pl